Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wielu myśliwych, a mało psychologów? Komorowski podaje błędne dane
Wielu myśliwych, a mało psychologów? Komorowski podaje błędne dane
![]()
Dzisiaj jest to samo, no jest chyba poniżej 200 psychologów, którzy mają uprawnienia [do wydawania orzeczeń dla starających się o pozwolenie na broń – przyp. Demagog]. […] Myśliwych jest 130 tys. […] Jak można tworzyć mechanizm prawny, który oznacza, że jakaś bardzo mała grupa – bo 200, powiedzmy, osób – zarabiać będzie setki tysięcy złotych?
- Wykazy psychologów upoważnionych do przeprowadzania badań psychologicznych i do wydawania orzeczeń dla osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń znajdują się na stronach komend wojewódzkich (np. 1, 2, 3). Obecnie znajdziemy na nich 1 447 nazwisk.
- Według najnowszych danych GUS na koniec marca 2024 roku w Polsce było blisko 131 tys. myśliwych (s. 155). Polski Związek Łowiecki (PZŁ) na swojej stronie wskazuje, że obecnie jest 132 852 myśliwych. Zatem według danych PZŁ na jednego psychologa przypada ok. 92 myśliwych.
- Zgodnie z propozycją nowelizacji ustawy o broni i amunicji, myśliwi musieliby przechodzić badania lekarskie i psychologiczne raz na pięć lat. Posłowie jednak odrzucili projekt już w pierwszym czytaniu.
Cykliczne badania dla myśliwych? Były prezydent jest przeciw
Bronisław Komorowski był gościem Radia Zet, gdzie wypowiadał się m.in. na temat ostatnich propozycji zmian w prawie, które dotyczyły myśliwych. Klub poselski Polska 2050 złożył do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowe cykliczne badania, w tym psychologiczne, dla osób posiadających pozwolenie na broń w celach łowieckich. Posłowie jednak odrzucili projekt już w pierwszym czytaniu.
We wcześniejszej analizie wyjaśnialiśmy, że myśliwi nie są jedyną grupą, którą objąłby taki obowiązek i wybrani posiadacze broni już teraz muszą się regularnie badać.
Komorowski stwierdził, że myśliwi są dzisiaj zwierzyną łowną, na którą polują różni radykalni politycy i radykalni ekolodzy. Polityk skrytykował pomysł wprowadzenia cyklicznych badań psychologicznych dla tej grupy, do której sam należy. Stwierdził, że w Polsce jest bardzo mało psychologów, którzy mają uprawnienia do wydawania orzeczeń w tej sprawie. Podał liczbę 200 osób. Sprawdziliśmy to i okazuje się, że w całej Polsce takich psychologów jest znacznie więcej.
Pozwolenie na broń. Do kogo na badania psychologiczne?
Wykazy psychologów upoważnionych do przeprowadzania badań psychologicznych i do wydawania orzeczeń dla osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń znajdują się na stronach komend wojewódzkich (np. 1, 2, 3). Obecnie znajdziemy na nich 1 447 nazwisk.
Najwięcej – na listach Komendy Stołecznej Policji (177), Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (123) i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (113). Z kolei najmniej psychologów mają do dyspozycji mieszkańcy województw: opolskiego (35), lubuskiego (39) i podlaskiego (42). Słowa Bronisława Komorowskiego, że w całym kraju jest jedynie ok. 200 psychologów, nie przedstawiają więc rzeczywistości.
Ile myśliwych na jednego psychologa?
Według najnowszych danych GUS na koniec marca 2024 roku w Polsce było blisko 131 tys. myśliwych (s. 155). Polski Związek Łowiecki (PZŁ) wskazuje na swojej stronie, że obecnie jest 132 852 myśliwych. Zatem według danych PZŁ na jednego psychologa przypada ok. 92 myśliwych.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z propozycją nowelizacji ustawy o broni i amunicji, myśliwi do 70. roku życia musieliby powtarzać badania, w tym badania psychologiczne, co pięć lat, a po przekroczeniu tego wieku – co dwa lata (art. 1).
Trudno oszacować, jaki byłby całkowity koszt badań, ponieważ są one w różnych cenach (np. 1, 2, 3). W wybranych placówkach koszt waha się od 200 do ok. 500 zł, jednak nie są to stałe stawka w skali całego kraju.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter