Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Fałszywe informacje o śmierci papieża Franciszka – sprawdzamy obrazy wygenerowane przez AI
W sieci można natrafić na zdjęcia mające przedstawiać nieżyjącego papieża Franciszka. Kłopot w tym, że są to obrazki wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Fałszywe informacje o śmierci papieża Franciszka – sprawdzamy obrazy wygenerowane przez AI
W sieci można natrafić na zdjęcia mające przedstawiać nieżyjącego papieża Franciszka. Kłopot w tym, że są to obrazki wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Analiza w pigułce
- W drugiej połowie lutego 2025 roku na grupach na Facebooku pojawiły się wpisy (1,2) informujące o śmierci papieża Franciszka. Na dołączonych obrazkach ponoć widać go leżącego w szpitalu.
- Papież Franciszek żyje, choć jego stan zdrowia określany jest jako krytyczny. Zwierzchnik Kościoła Katolickiego pozostaje w szpitalu ze względu na problemy z płucami (stan na 26 lutego 2025 roku).
- Zdjęcie Franciszka leżącego w szpitalnym łóżku to kadr z nagrania wygenerowanego przez sztuczną inteligencję.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W połowie lutego papież Franciszek trafił do szpitala w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych i kontynuowania leczenia zapalenia oskrzeli. Od tamtej pory stan zdrowia papieża się pogorszył i obecnie lekarze określają go jako krytyczny.
W związku z tym w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o śmierci 88-letniego duchownego. Podczas przeglądania wpisów na facebookowych grupach można natrafić na wiele wpisów z linkami do artykułów, w których napisano o odejściu Ojca Świętego. Dodatkowo w niektórych tekstach pojawia się grafika, na której widać papieża Franciszka leżącego w szpitalnym łóżku.
Obrazek z papieżem Franciszkiem jest wygenerowany przez SI
Wbrew temu, co przeczytamy w części wpisów, papież Franciszek żyje, a Watykan nie ogłosił zgonu zwierzchnika Kościoła Katolickiego. W niektórych postach i artykułach (1,2,3) natrafimy jednak na informację o śmierci papieża, ilustrowaną jego „zdjęciem” w szpitalnym łóżku. Nie jest to jednak prawdziwa fotografia, lecz grafika stworzona przy użyciu narzędzia sztucznej inteligencji.
Można to rozpoznać np. po prostych nieścisłościach takich jak: postać leży ubrana w tradycyjne szaty, a nie w strój szpitalny. Uwagę zwraca także krzyż na piersi Franciszka, który nie przypomina katolickiego krzyża i różni się od tego, który zwykle nosi papież.
Wcześniej analitycy z albańskiej organizacji factcheckingowej Faktoje.al ustalili, że obrazek ten to kadr z dłuższego nagrania stworzonego przy użyciu sztucznej inteligencji. Film, w którym m.in. widać papieża, ale także Maryję, pochodzi z instagramowego konta katolickiego zespołu Elevación Del Evangelio.
Wyświetl ten post na Instagramie
Papież jednak żyje, czyli kłopotliwe nagłówki artykułów
Informacja o rzekomej śmierci papieża rozprzestrzeniła się na Facebooku za pośrednictwem różnych portali informacyjnych, które wykorzystały clickbaitowe tytuły. Niektóre z nich zawierają to samo zdjęcie wygenerowane przez SI i nie zawierają żadnego dodatkowego tekstu.
Inne udostępniane artykuły zawierają dodatkową treść, która bardziej szczegółowo relacjonowała śmierć. Jednak pojawiają się tam błędy, które podają w wątpliwość jakość tej informacji. Jeden z wpisów nie ma polskich znaków. W innym z kolei – choć clickbaitowy nagłówek informuje o śmierci papieża – już pierwszy akapit tekstu brzmi: „na dzień 24 lutego 2025 roku nie ma oficjalnych informacji potwierdzających śmierć papieża Franciszka”.
W jeszcze innym artykule nie ma żadnej wzmianki o śmierci Franciszka, a jego tytuł brzmi: „Papież Franciszek: Pokorny przywódca, który nadal jednoczy i inspiruje”. Stoi to w sprzeczności z tym, co widzimy choćby pod tym linkiem na Facebooku, gdzie tekst ponoć nosi tytuł: „Świat pogrążony w żałobie – Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat”.


Część z tych artykułów (1,2,3), podobnie jak obrazek, mogła zostać wygenerowana z użyciem SI w celu zwabienia użytkowników, aby zarobic na wyświetlaniu reklam. Dlatego w przypadku podobnych sensacyjnych treści warto sprawdzać doniesienia z wiarygodnych źródeł informacji, by nie dać się nabrać na fałszywe wiadomości.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter