
Czas czytania: około min.
Jerzy Owsiak nominowany do Nobla? Lista kandydatów jest tajna!
17.02.2022 godz. 12:41
Szczegóły dotyczące wyboru nominowanych są upublicznianie po 50 latach.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o tym, że nominacja Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla została przyjęta przez Norweski Komitet Noblowski.
- Oficjalne profile WOŚP oraz Jerzego Owsiaka nie potwierdzają tych doniesień. Z kolei Norweski Komitet Noblowski odtajnia szczegóły dotyczące nominacji po upływie dłuższego czasu.
- Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla miała miejsce w 2019 roku, jednak nie ma informacji, że w tym roku ponownie dokonano zgłoszenia.
Ponad 136 mln zł – to deklarowana kwota zebrana w trakcie 30. edycji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działalność charytatywna Orkiestry, a także jej prezesa zarządu Jerzego Owsiaka, sprawiła, że co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesieniach o zgłoszeniu kandydatury WOŚP lub Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla.
Podobne doniesienia zaczęły również pojawiać się w mediach społecznościowych także w tym roku, m.in. na facebookowej grupie „Trzaskowski prawowitym prezydentem RP. Nie uznajemy wyniku z 2020r”. Wiadomość o nominacji pojawiła się również na takich grupach jak: Roman Giertych. Wolne Media, Wolne Sądy, Wolni Ludzie czy ANTYPIS POLSKA. Jednak tych doniesień nie potwierdzają żadne oficjalne źródła informacji.
Post informujący o przyjęciu nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla zebrał sporą liczbę pozytywnych reakcji oraz ponad setkę komentarzy. Wielu internautów gratuluje sukcesu Owsiakowi: „Jestem dumna ,stworzył niesamowity ruch ludzi dobrej woli. Brawo WOŚP, brawo Jurek.Dziękuję”, „Jestem za ,to człowiek o dobrym sercu,mimo trudność jaką sprawia mu dzisiejsza władza,walczy o pomoc dla chorych dzieci tym samym pobudza w ludziach chęć pomocy potrzebującym”, „BRAWO JURKU JESTEŚ JEDEN W SWOIM RODZAJU”.
Informacji o nominacji nie znajdziemy na oficjalnych profilach WOŚP i Jurka Owsiaka
Wiadomość o nominacji do jednej z najważniejszych międzynarodowych nagród to spore wydarzenie. Jak się jednak okazuje, zarówno na profilach facebookowych WOŚP-u, jak i Jurka Owsiaka nie znajdziemy doniesień z ostatnich kilku miesięcy dotyczących Pokojowej Nagrody Nobla.
Informacje te nie znalazły się także na stronie WOŚP, mimo że witryna posiada specjalną zakładkę poświęconą na „nagrody i badania”.
Jerzy Owsiak był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 roku
Ostatnie doniesienia łączące Jurka Owsiaka z Pokojową Nagrodą Nobla pochodzą z 2019 roku, kiedy to dziennikarz Rafał Collins poinformował o przyjęciu nominacji przez Norweski Komitet Noblowski. W tym samym roku artykuł na temat nominacji przygotowała także redakcja Konkret24.
Pojawiające się w tym roku doniesienia o nominacji są powtórzeniem wiadomości z przeszłości.
Norweski Komitet Noblowski utajnia szczegóły dotyczące nominacji na 50 lat
Informacje o nominacji dla Jerzego Owsiaka nie mogły zostać podane do publicznej wiadomości przez Norweski Komitet Noblowski. Jedną z jego głównych zasad jest bowiem tajemnica nominacji trwająca 50 lat:
„Komisja sama nie podaje nazwisk nominowanych ani mediom, ani samym kandydatom. O ile pewne nazwiska pojawiają się we wstępnych spekulacjach na temat tego, kto otrzyma daną nagrodę w danym roku, jest to albo zwykłe zgadywanie, albo informacja podana przez osobę lub osoby stojące za nominacją. Informacje w bazie danych o nominacjach Komitetu Noblowskiego są upubliczniane dopiero po pięćdziesięciu latach”.
Jak wybierani są kandydaci do Pokojowej Nagrody Nobla?
Aby zostać laureatem Nagrody, najpierw trzeba zostać do niej zgłoszonym. Norweski Komitet Noblowski w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania informuje, że każda osoba lub organizacja może być nominowana przez każdą osobę uprawnioną do nominacji.
Komitet szczegółowo informuje, kto może zgłaszać kandydatury do Nagrody:
- członkowie zgromadzeń narodowych i rządów narodowych (członkowie gabinetów/ministrowie) suwerennych państw oraz obecne głowy państw,
- członkowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze i Trybunału Arbitrażowego w Hadze,
- członkowie l’Institut de Droit International (Instytut Prawa Międzynarodowego),
- członkowie międzynarodowego zarządu Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności,
- profesorowie uniwersyteccy, emerytowani profesorowie i profesorowie nadzwyczajni historii, nauk społecznych, prawa, filozofii, teologii i religii; rektorzy i dyrektorzy uczelni (lub ich odpowiednicy); dyrektorzy instytutów badań nad pokojem i instytutów polityki zagranicznej,
- laureaci Pokojowej Nagrody Nobla,
- obecni i byli członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego,
- byli doradcy Norweskiego Komitetu Noblowskiego.
Nominacje przyjmowane są do 31 stycznia danego roku. Do nagrody za rok 2021 oficjalnie zaakceptowano 329 kandydatów: 234 osoby indywidualne i 95 organizacji.
Kto wybiera laureatów?
Za wybór laureata Pokojowej Nagrody Nobla odpowiada komisja składająca się z pięciu członków mianowanych przez norweski parlament. Proces wyboru ułatwiają im specjaliści, tzw. stali doradcy Instytutu Noblowskiego. To zazwyczaj grono profesorów mających wiedzę w obszarach mających wpływ na Pokojową Nagrodę.
W międzyczasie prowadzone są dyskusje, a ostateczne rozstrzygnięcie najczęściej następuje na ostatnim posiedzeniu komisji, tuż przed październikowym ogłoszeniem zwycięzcy.
Komitet dąży do osiągnięcia jednomyślności w wyborze laureata Pokojowej Nagrody Nobla. W rzadkich przypadkach, gdy okazuje się to niemożliwe, o wyborze decyduje zwykła większość głosów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!