Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ministerstwo Edukacji chce wycofać matury z języków obcych? Fake news!
Informacja została zdementowana przez Ministerstwo.
Ministerstwo Edukacji chce wycofać matury z języków obcych? Fake news!
Informacja została zdementowana przez Ministerstwo.
Zmiana trybu nauczania na zdalny – ze względu na pandemię koronawirusa – była powodem powstania wielu nieprawdziwych informacji na ten temat. W sieci pojawiła się dezinformacja dotycząca np. egzaminów maturalnych. Jednym z jej przejawów jest post opublikowany 22 maja 2021 roku na prywatnym koncie na Facebooku.
Udostępnione zdjęcie przedstawia tweeta, który informuje, jakoby minister edukacji Przemysław Czarnek planował wycofanie języków obcych z matur. Powodem miałby być fakt, że ich znajomość ułatwia przeprowadzenie się do innego kraju. „Może niech wycofa WF żeby tak szybko nie spierdalali”– skomentował autor tweeta. Zdjęcie zostało wyedytowane, dopisano do niego kolejny komentarz: „i geografię żeby nie wiedzieli dokąd”.
Informacja wzbudzała kontrowersje w sieci już wcześniej
Zdjęcie zostało udostępnione przez ponad 2,5 tys. użytkowników. Tweet, na którym się opiera (bez dopisku o geografii), również zyskał sporą popularność: podało go dalej ponad 1,5 tys. osób, a polubiło ponad 10,7 tys.
Czarnek chce wycofać języki obce z matury bo to ułatwia emigrację. Może niech wycofa WF żeby tak szybko nie spierdalali.
— Marek Kwiatkowski (@Marek1951) April 26, 2021
O ile na post użytkownicy zareagowali głównie rozbawieniem, o tyle pod tweetem pojawiło się kilka zaniepokojonych komentarzy. „Obawiam się serio obowiązkowej matury z religii”, „Skad mu sie w tym zakutym lbie w ogole to bierze” – pisali. Kilka osób poddało informację w wątpliwość, jedna napisała wprost, że chodzi o maturę ustną, która ma być nieobowiązkowa ze względu na wyjątkową sytuację pandemiczną. Autor tweeta napisał później: „Nowe info. Jak podał MEN część ustna nie jest obowiązkowa. Więcej zmian dotyczących j.obcych w TYM ROKU nie będzie. W TYM ROKU. A w przyszłym?” – pytał zaniepokojony.
Nowe info. Jak podał MEN część ustna nie jest obowiązkowa. Więcej zmian dotyczących j. obcych w TYM ROKU nie będzie. W TYM ROKU. A w przyszłym?
— Marek Kwiatkowski (@Marek1951) April 27, 2021
Informacja o wycofaniu języków obcych z matury, jak wykazała analiza opublikowana na portalu Konkret24, krążyła w sieci już wcześniej (w wersji z sarkastycznym komentarzem, że oprócz geografii następna w kolejce jest „historia (żeby nie wiedzieli, dlaczego emigrować))”. Podobną informację podała też 17 lutego 2021 roku na swoim twitterze Bożena Lisowska, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, z klubu Koalicji Obywatelskiej. „Niech jeszcze odgrodzić nas murem od zepsutej Europy i zakaże nauki geografii aby młodzi ludzie myśleli ze Polska to cały świat” – napisała. Radna nie sprawdziła tej informacji. Na pytanie jednej z internautek, czy to prawda odpowiedziała: „Podobno”.
Ministerstwo nie planuje wycofywać z egzaminów maturalnych języków obcych
Ponieważ minister Czarnek nie wypowiadał się publicznie na ten temat, redakcja Konkret24 poprosiła o komentarz biuro prasowe Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odpowiedź była jednoznaczna: ministerstwo nie planuje rezygnacji z żadnego przedmiotu na maturze.
Redakcja Konkret24 wywnioskowała, że błędna informacja może mieć źródło w nieprawidłowej interpretacji rozporządzenia, podpisanego 16 grudnia 2020 roku przez Przemysława Czarnka. Dotyczyło ono zmian w organizacji egzaminów w 2021 roku w związku z epidemią COVID-19. Zakładały one m.in. brak obowiązku zdawania egzaminu ustnego, zarówno z języka polskiego jak i obcego:
„W 2021 r. nie przeprowadza się egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych w części ustnej, z wyjątkiem przypadków określonych w § 11kzd”.
Wspomnianym wyjątkiem jest sytuacja, w której, podczas rekrutacji na uczelnię zagraniczną, uczeń jest obowiązany przedstawić wynik części ustnej egzaminu maturalnego, lub taki egzamin jest warunkiem zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
Podsumowanie
Pandemia koronawirusa jest powodem wielu zmian, między innymi w edukacji. Przystosowaniu do nowej rzeczywistości nierzadko towarzyszyło wiele emocji. Dodatkowo w polskim szkolnictwie od wielu lat wprowadzane są reformy, które potrafią być dezorientujące, a w połączeniu z niskim zaufaniem części społeczeństwa do rządzących – niepokojące. W efekcie źle zinterpretowane, niesprawdzone informacje podawane są dalej w sieci. Wywołują one wiele kontrowersji, ale nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
Należy do nich informacja o tym, że minister Czarnek planuje wycofanie języków obcych z egzaminu maturalnego. Dotyczyło to tylko egzaminów ustnych, które zyskały status nieobowiązkowych ze względu na wyjątkową sytuację, którą jest pandemia COVID-19. Podobne kontrowersje wywołała np. nieprawdziwa informacja o tym, że minister rzekomo chce wprowadzić obowiązkowe lekcje religii.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter