Strona główna Fake News Policjanci z Niemiec w Polsce. Komenda komentuje

Policjanci z Niemiec w Polsce. Komenda komentuje

Redaktor naczelna agencji prasowej pisze, że w radiowozach polskiej policji przebywali niemieccy funkcjonariusze. Z którego kraju byli funkcjonariusze widziani w Słubicach? Tłumaczy to lokalna komenda.

Fot. Pexels / X / Modyfikacje: Demagog

Policjanci z Niemiec w Polsce. Komenda komentuje

Redaktor naczelna agencji prasowej pisze, że w radiowozach polskiej policji przebywali niemieccy funkcjonariusze. Z którego kraju byli funkcjonariusze widziani w Słubicach? Tłumaczy to lokalna komenda.

ANALIZA W PIGUŁCE

  • Aleksandra Fedorska – redaktor naczelna agencji prasowej Radio Debata – opublikowała wpis o obecności niemieckich funkcjonariuszy w Polsce. Zdaniem Fedorskiej jeden policjant z Niemiec był widziany w radiowozie polskiej policji na terenie Słubic. 
  • Na informację o niemieckich funkcjonariuszach w Słubicach zareagowała miejscowa policja. Zdementowała doniesienia o obecności niemieckich funkcjonariuszy w samochodach.

W mediach nie brakuje dezinformacji dotyczącej policji w Polsce. Dotychczasowe fałszywe przekazy bazowały już na rzekomych, tajnych działaniach polskiej i niemieckiej policji (np. 1, 2, 3). W internecie pojawiła się nawet teoria spiskowapolicji jako prywatnej spółce z Waszyngtonu. 

Ostatni wpis Aleksandry Fedorskiej – redaktor naczelnej agencji prasowej Radio Debata – dotyczący powiązań polskiej i niemieckiej policji, nie jest pierwszą treścią tego typu, którą Fedorska zamieściła w swoich mediach społecznościowych. W 2025 roku redaktor podzieliła się z internautami korespondencją z policją federalną Ludwigsdorf w Niemczech dotyczącą niemieckich patroli w Polsce. W swojej analizie dowiedliśmy, że Fedorska podała w tym wpisie błędną datę zawarcia umowy o współpracy polskich i niemieckich służb. Rzeczywista data dotyczy 2014, a nie 2025 roku

Tym razem  Fedorska zwróciła uwagę na rzekomych niemieckich funkcjonariuszy w Słubicach. Apeluje o uwagę, informuje o zdarzeniu i prosi świadków o zgłoszenie się.

Wpis zyskał ponad 100 tys. wyświetleń i 3 tys. polubień. Informacje podawane przez redaktorkę podała dalej m.in. TV Republika.

Źródło: X.com, 17.02.2026

Policja odniosła się do nieprawdziwej informacji

Wpis spotkał się z szybką reakcją komendy w Słubicach, która jeszcze tego samego dnia zamieściła oświadczenie na portalu X. Czytamy w nim, że obecność niemieckich funkcjonariuszy w radiowozie polskiej policji na terenie Słubic to nieprawda. Poinformowano, że byli to policjanci słubickiej Komendy Powiatowej, którzy wykonywali czynności służbowe w związku z kolizją drogową trzech pojazdów kierowanych przez obywateli Niemiec.

Międzynarodowa współpraca policji to norma

Początki zinstytucjonalizowanej współpracy międzynarodowej polskiej policji sięgają już  pierwszej połowy XX wieku, kiedy to powstała Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej (INTERPOL). Polska policja brała aktywny udział w tworzeniu organizacji, a następnie realizowaniu jej programu. 

Polscy mundurowi stale współpracują operacyjnie, pozaoperacyjne i szkoleniowo na arenie międzynarodowej. Podstawą tych działań rządowe i resortowe akty prawne. Przykładowo, międzynarodowe umowy opisują wspólne działania służb sąsiadujących ze sobą krajów tj. Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy.

Nawet jeśli widzimy współpracujących funkcjonariuszy różnych krajów – nie panikujmy. Mundurowa współpraca krajów to procedura, która ma zwiększyć nasze bezpieczeństwo. To działania o dużym znaczeniu w kontekście wieloaspektowej globalizacji. Przy powtarzającej się dezinformacji dotyczącej służb mundurowych (np. 1, 2, 3) zwracaj szczególną uwagę na to, jakim źródłom ufasz.

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!