Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Trzaskowski podniósł czynsz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego? To nie są prawdziwe informacje
Kampania wyborcza trwa w najlepsze, co jest doskonałą okazją do rozpowszechniania fałszywych i wprowadzających w błąd treści. W sieci krąży informacja, zgodnie z którą kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski rzekomo podniósł czynsz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w wyniku czego placówka musi zamknąć działalność. Sprawdzamy, czy to jest prawda.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Trzaskowski podniósł czynsz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego? To nie są prawdziwe informacje
Kampania wyborcza trwa w najlepsze, co jest doskonałą okazją do rozpowszechniania fałszywych i wprowadzających w błąd treści. W sieci krąży informacja, zgodnie z którą kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski rzekomo podniósł czynsz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w wyniku czego placówka musi zamknąć działalność. Sprawdzamy, czy to jest prawda.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano posty (1, 2) zawierające informacje o zamknięciu Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Zakończenie działalności placówki jest rzekomo podyktowane znaczącym wzrostem czynszu. We wpisach stwierdzono, że to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o dziesięciokrotnym podwyższenia opłat.
- W części wpisów przekonywano, że zamyka się Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to instytucja odrębna od Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, którego dotyczy zamknięcie.
- Lokal, w którym mieściło się muzeum, nie był własnością m. st. Warszawy, lecz Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego (WPH). To właśnie WPH jest odpowiedzialne za wzrost czynszu.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W ostatnim czasie na Facebooku (1, 2) i na Tik Toku pojawiły się posty na temat zamknięcia Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Przyczyną miała być podwyżka czynszu, o której rzekomo zdecydował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak wskazano w jednym z postów [pisownia oryginalna]: „Trzaskowski podnosi czynsz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego dziesięciokrotnie, z 1,5 na 15 tys. zł”. Wpis zdobył sporą popularność: uzyskał ponad tysiąc reakcji, 148 komentarzy i 467 udostępnień.
Informacja o zamknięciu muzeum wzbudziła spore kontrowersje nie tylko wśród internautów – głos w sprawie zabrali również politycy. Na ten temat wypowiedzieli się m.in. poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł oraz Oskar Szafarowicz z Forum Młodych PiS.
Muzeum Powstania Warszawskiego nie zostało zamknięte
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego to dwie odrębne placówki, które bywają mylone przez internautów. W nagraniu opublikowanym na Tik Toku możemy usłyszeć, że: „Muzeum Powstania Warszawskiego zostało zamknięte” [czas nagrania: 0:03]. To Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego poinformowało o zakończeniu swojej działalności i organizowanej zrzutce.
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego założyła organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Placówkę oficjalnie otwarto w 2020 roku.
Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło działalność w 2004 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta stolicy – Lecha Kaczyńskiego. Organem sprawującym ogólny nadzór nad Muzeum Powstania Warszawskiego jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Za nadzór bezpośredni odpowiada Rada Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Podwyższony czynsz – w efekcie koniec działalności
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego wynajmowało lokal nienależący do miasta, lecz do Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego (WPH), które podniosło czynsz. WPH jest spółką Skarbu Państwa, powstałą w 2007 roku i podlegającą ministrowi aktywów państwowych Jakubowi Jaworowskiemu.
Podwyżka czynszu nie była dziesięciokrotnością pierwotnej kwoty, jak podano w postach (1, 2), a siedmiokrotnością. Możemy o tym przeczytać na stronie zbiórki, przeznaczonej na utrzymanie muzeum:
„W tym roku warunki najmu lokalu dla Muzeum drastycznie się zmieniły (siedmiokrotnie zwiększono czynsz za wynajmowaną powierzchnię). Tak wysokie koszty stałe uniemożliwiają w dłuższej perspektywie kontynuowanie działalności muzealnej”.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter