Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ukraińcy żądają zwiększenia 800+ na proteście we Wrocławiu? Uwaga na zmanipulowany kontekst
Tysiące Ukraińców rzekomo wyszło na ulice Wrocławia, by żądać zwiększenia kwoty wypłacanej w ramach programu „Rodzina 800 plus”. Czy taki protest miał miejsce? W analizie wyjaśniamy kontekst popularnego nagrania.

fot. Pexels / TikTok / Modyfikacje: Demagog
Ukraińcy żądają zwiększenia 800+ na proteście we Wrocławiu? Uwaga na zmanipulowany kontekst
Tysiące Ukraińców rzekomo wyszło na ulice Wrocławia, by żądać zwiększenia kwoty wypłacanej w ramach programu „Rodzina 800 plus”. Czy taki protest miał miejsce? W analizie wyjaśniamy kontekst popularnego nagrania.
Analiza w pigułce
- Na TikToku umieszczono nagranie przedstawiające sporą demonstrację. Na pierwszym planie widać tłum ludzi z ukraińskimi flagami. Zgodnie z treścią filmu protest miał miejsce we Wrocławiu, a Ukraińcy żądali zwiększenia świadczenia wychowawczego 800 plus, ponieważ w ich kraju panuje wojna.
- Pochód uwieczniony na wideo nie ma nic wspólnego z prośbami Ukraińców o zwiększenie kwoty świadczenia 800 plus ze względu na wojnę. Oryginalne nagranie pochodzi z 2 lutego 2022 roku i znajdują się na nim zwolennicy byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Niedawno minęły trzy lata od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Od tego czasu obserwujemy wzmożone działania dezinformacyjne skierowane przeciwko Ukraińcom. Takie narracje celowo mają wzbudzić niechęć polskiego społeczeństwa do osób z Ukrainy i strach przed nimi. Jednym z przykładów jest materiał z TikToka, którego kontekst wyjaśniamy w poniższej analizie.
W nagraniu pokazano demonstrację oraz tłum ludzi trzymający ukraińskie flagi. Tytuł filmu brzmi [pisownia oryginalna]: „Protest we Wrocławiu: Żądania i Wyzwania”. Jak dopisano [pisownia oryginalna]: „Ukraińcy żądają zwiększenia 800+, bo u nich jest wojna. Stop wszelkiej pomocy!!!”. Materiał udostępniony na TikToku zdobył sporą popularność, polubiono go prawie 25 tys. razy, a skomentowano – ponad 3,5 tys. razy.
Niektóre komentarze wskazują na to, że ludzie uwierzyli w tę fałszywą informację. Jak napisał jeden z użytkowników TikToka [pisownia oryginalna]: „żebraki bez honoru”, inny dodał [pisownia oryginalna]: „A my Polki wychowujące samotnie same musimy pracować na nasze dzieci”.
Część zmanipulowanego nagrania pojawiła się również na Facebooku (1, 2).
Film nie przedstawia demonstracji Ukraińców dotyczącej świadczenia 800 plus
Za pomocą wyszukiwarki internetowej odnaleźliśmy oryginalny materiał, zamieszczony przez jednego z użytkowników YouTube’a. Nagranie pochodzi z 2 lutego 2022 roku, a więc zostało opublikowane tuż przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Opis filmu nie nawiązuje do polskiego świadczenia wychowawczego 800 plus.
Weryfikacja grafiki jednej z klatek wideo [czas nagrania 00:03] pozwoliła ustalić, że film nakręcono na ulicy Bankowej w Kijowie, która jest położona w centralnej części miasta. Znajduje się tam siedziba prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Organizacja takiego protestu w Kijowie w 2025 roku byłaby niemożliwa również ze względu na wprowadzenie w 2022 roku na terenie całego kraju stanu wojennego, który ograniczył prawo do masowych zgromadzeń (art. 8 pkt 8).
We Wrocławiu ostatnim protestem związanym z Ukrainą była manifestacja kilkuset osób dotycząca pojawienia się w mieście żołnierzy ukraińskiej brygady Azow (1, 2, 3). Protest odbył się 23 lutego 2025 roku. Wzięli w nim udział głównie Polacy wywodzący się ze środowisk narodowych i kibicowskich.
Jakie wydarzenie uwieczniono w oryginalnym materiale?
We wpisie na TikToku podano niewłaściwy kontekst nagrania. 2 lutego 2022 roku w Kijowie rzeczywiście odbył się protest. Był on skierowany przeciwko ukraińskiej stacji telewizyjnej NASH. Telewizja stanowiła centrum prorosyjskich treści medialnych w Ukrainie. Dodatkowo stacja NASH była kontrolowana przez polityka Yevhena Muraieva, który po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny zbiegł z Ukrainy i został oskarżony o zdradę stanu.
Według opisu wydarzenia na Facebooku protest miał na celu potępienie braku podjęcia działań wobec stacji telewizyjnej NASH przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Na oryginalnym nagraniu poza ukraińskimi flagami widoczne są również barwy partii Europejska Solidarność, na której czele stoi Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy.
800 plus dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy kwestie prawne
Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji w 2022 roku i deklarują chęć pozostania, mogą legalnie przebywać na terytorium naszego kraju. Tę kwestię reguluje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy (art. 2 ust. 1). Uchodźcy mają również prawo do świadczenia wychowawczego, znanego jako 800 plus (art. 26 ust. 1 pkt 2).
Od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł na 800 zł na każde dziecko. ZUS wypłaca uchodźcom z Ukrainy tę formę wsparcia. Aby je otrzymać, muszą oni spełnić określone warunki, np. mieć obywatelstwo ukraińskie lub być małżonkiem obywatela/obywatelki Ukrainy, „który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi”.
Świadczeniem 800 plus są objęte również dzieci uchodźców urodzone w Polsce oraz te, które przybyły do naszego kraju po 23 lutego 2022 roku, nawet jeśli ich rodzice mieszkali tu wcześniej.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter