Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Wojna w Ukrainie wyreżyserowana? To kulisy nagrań teledysku
W sieci szerokie zainteresowanie wzbudził film, w którym pokazano ekipę filmową nagrywającą osoby przebrane za żołnierzy. Czy to dowodzi, że wojna w Ukrainie jest fikcją? Sprawdzamy źródło materiału.

fot. Pexels / TikTok / Modyfikacje: Demagog
Wojna w Ukrainie wyreżyserowana? To kulisy nagrań teledysku
W sieci szerokie zainteresowanie wzbudził film, w którym pokazano ekipę filmową nagrywającą osoby przebrane za żołnierzy. Czy to dowodzi, że wojna w Ukrainie jest fikcją? Sprawdzamy źródło materiału.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na TikToku (1, 2) oraz w serwisie X pojawiło się nagranie, w którym pokazano ekipę filmową kręcącą sceny o tematyce wojennej. W opisach film przedstawia się jako dowód na to, że wojna w Ukrainie jest reżyserowana.
- Materiał nie ma nic wspólnego z rzekomym fabrykowaniem nagrań z pola walki. Film przedstawia kulisy kręcenia teledysku do piosenki „Bracia” autorstwa artysty o pseudonimie Misha Scorpion i Vitsika (z ukr. Віцик) – medyka pola walki.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Dezinformujące treści mówiące m.in. o tym, że wojna w Ukrainie nie jest prawdziwa, co jakiś czas powracają (1, 2, 3). Przykłady takich fałszywych informacji opisujemy na bieżąco na łamach Demagoga.
Tym razem na TikToku (1, 2) oraz w serwisie X opublikowano film, w którym widać ekipę filmową kręcącą sceny wojenne. Na nagraniu umieszczono napisy [pisownia oryginalna]: „Dalej pomagajcie” oraz „A tak się robi propagandę dla tepych baranów”, co sugerowało, że wojna w Ukrainie jest fikcją.
Link do filmu udostępniono również na Facebooku (1, 2, 3, 4, 5).
Jeden z postów na TikToku został wyświetlony ponad 83 tys. razy. Wśród komentarzy odnajdujemy wiele głosów osób, które uwierzyły, że Ukraina w ten sposób kłamie na temat wojny z Rosją, np. [pisownia oryginalna]: „pięknie pokazana propaganda”, „No i co my jeszcze pomagamy!!???” lub „jak długo damy się nabierać”.
Czy to nagranie z pola walki w Ukrainie?
W celu odnalezienia źródła filmu wykorzystujemy narzędzie do odwróconego wyszukiwania obrazem Google Lens. Wyniki prowadzą nas do podobnych postów, które już wcześniej opisywano na zagranicznych portalach (np. 1, 2, 3).
W celu upewnienia się co do pochodzenia nagrania sprawdzamy znaki wodne profili tiktokowych, które były widoczne we wpisach. Jedno z kont, sheloves.navsegda, nie jest już dostępne na TikToku. Odnajdujemy je jednak na Instagramie. Profil należy do Yevgeniego Solomina, który przedstawia się jako autor tekstów utworów muzycznych.
Tropy – zarówno z zagranicznych analiz, jak i z konta na Instagramie – prowadzą do utworu „Bracia”, autorstwa artysty o pseudonimie Misha Scorpion i Vitsika (z ukr. Віцик) – medyka pola walki. Teledysk do piosenki opublikowano 28 lutego 2025 roku.
Film przedstawia kulisy teledysku
W nagraniu z TikToka widzimy osobę pochylającą się nad nieprzytomnym mężczyzną w czarnej czapce, kurtce i zielonej kamizelce [czas nagrania 0:05]. Tę samą scenę uchwycono we wspomnianym klipie [czas nagrania 0:30]. Również ubranie głównego aktora jest identyczne do tego, które widzimy w tiktoku [czas nagrania 0:05].
Na tej podstawie oceniamy, że nagranie z mediów społecznościowych nie jest dowodem fabrykowania przez Ukraińców materiałów z wojny. Wideo przedstawia kulisy powstawania teledysku o tematyce wojennej.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter