Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zdrowa wątroba oznacza pełną ochronę przed rakiem? Wyjaśniamy, co mówi nauka
Czy picie wody z cytryną sprawi, że nasza wątroba będzie zdrowa, co ochroni nas przed wszelkimi chorobami nowotworowymi? Sprawdzamy stanowisko nauki.

fot. Pexels / TikTok / Modyfikacje: Demagog
Zdrowa wątroba oznacza pełną ochronę przed rakiem? Wyjaśniamy, co mówi nauka
Czy picie wody z cytryną sprawi, że nasza wątroba będzie zdrowa, co ochroni nas przed wszelkimi chorobami nowotworowymi? Sprawdzamy stanowisko nauki.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na Facebooku i na Instagramie pojawiła się informacja, według której codzienne picie wody z cytryną ma zapewnić, że wątroba będzie działać „na optymalnym poziomie”. To z kolei miałoby sprawić, że nie zachorujemy na żaden nowotwór.
- W ludzkim ciele wątroba jest kluczowym organem, pełniącym ponad 500 ważnych funkcji niezbędnych do podtrzymania życia. Nie oznacza to jednak, że utrzymywanie wyłącznie tego organu w dobrym stanie pozwoli nam uniknąć wszelkich chorób nowotworowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że istnieje wiele ich typów (np. raki, chłoniaki, mięsaki, glejaki), a każdy narząd ma inną budowę i fizjologię, dlatego nowotwory poszczególnych organów rozwijają się w nieco odmienny sposób.
- Poranne picie wody z cytryną może pomóc w nawodnieniu organizmu, w podniesieniu poziomu witaminy C lub w trawieniu. Jednak samo picie wody z cytryną o poranku nie gwarantuje, że nasza wątroba pozostanie w dobrej kondycji. Osoby cierpiące na różne schorzenia wątroby powinny stosować się do zaleceń lekarza.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Proste sposoby na wyleczenie ciężkich schorzeń, przekonywanie, że prawda o chorobach jest celowo ukrywana lub informowanie o rzekomych spiskach koncernów farmaceutycznych – to stałe elementy teorii, które bardzo często pojawiają się w mediach społecznościowych, w fałszywych przekazach na temat zdrowia. Ślepe podążanie za „cudownymi” poradami medycznymi może jednak okazać się niebezpieczne, na co wielokrotnie wskazywaliśmy już na naszych łamach.
Dziś przyglądamy się bliżej nagraniu opublikowanym na Facebooku i na Instagramie. Autorzy informują odbiorców, że zdrowa wątroba ma zapewnić ochronę przed chorobami nowotworowymi. Podobno, aby to osiągnąć, należy codziennie rano pić wodę z cytryną.
Jak słyszymy w materiale: „Nowotwór nie może utrzymać się w organizmie, jeśli twoja wątroba pracuje na optymalnym poziomie. Jednym z ziół wspierających wątrobę […] jest cytryna. Wspaniałym napojem na poranek jest ciepła woda z cytryną” [czas nagrania 0:00]. W opisie nagrania dodano [pisownia oryginalna]: „rano, zaraz po przebudzeniu, przygotuj ciepły napój z sokiem z cytryny – to fantastyczny tonik dla wątroby, który pomaga jej działać optymalnie”.
Nagranie odtworzono ponad 1,3 mln razy, a wśród licznych komentarzy odnajdujemy głosy osób, które uwierzyły w informacje przekazywane w filmie. Jak pisało kilku internautów [pisownia oryginalna]: „Cytryna z woda alkalizuje organizm czyli odkwasza organizm.Rak rozwija sie w zakwaszonym organizmie. Cukier strasznie zakwasza organizm.Unikajcie cukru a pijcie duzo czystej wody”, „Kuracja cytrynową leczy raka czyści zyly nerki iwatrobe”.
Jednak niektórzy użytkownicy wyrażali się w sposób krytyczny na temat materiału [pisownia oryginalna]: „co za bzdura” lub „Nie życzę śmierci nikomu. Ale chciałbym żeby nie którzy szamani internetowi musieli wypróbować swoje »leczenie « na samych sobie”.
Co daje nam zdrowa wątroba i czy rzeczywiście uchroni nas przed rakiem?
„Nowotwór nie może utrzymać się w organizmie jeśli twoja wątroba pracuje na optymalnym poziomie” [czas nagrania 0:00] – słyszymy w omawianym filmie. Osoba wypowiadająca się w materiale nie wskazuje jednak, przed jakim rodzajem nowotworu ma nas chronić wątroba działająca „na optymalnym poziomie” i co to dokładnie oznacza. Przyjmujemy więc, że chodzi o zdrowo funkcjonujący organ.
Wątroba jest kluczowym narządem w ludzkim ciele, pełniącym ponad 500 ważnych funkcji niezbędnych do podtrzymania życia. Jak pisze prof. dr hab. Jacek Juszczyk, specjalista chorób zakaźnych, „wątroba jest narządem o uniwersalnych właściwościach zarówno w stanie zdrowia, jak i chorób toczących się poza jej obszarem. Dzieje się tak, ponieważ zachodzi w niej przemiana wielu substancji: lipidów, węglowodanów i białek, a więc można ją określić jako centralne laboratorium ustroju”.
Jej główne funkcje to m.in.:
- gospodarka węglowodanami,
- gospodarka tłuszczowa,
- gospodarka białkowa,
- gromadzenie zapasów witamin A, D i B12 oraz żelaza związanego z ferrytyną,
- funkcje odtruwające,
- przemiana hemu (hem jest składową hemoglobiny i innych związków białkowych, ulega przemianie w bilirubinę),
- wytwarzanie żółci,
- funkcje immunologiczne.
Zdrowa wątroba nie gwarantuje pełnej ochrony przed nowotworami
Dbanie o zdrowie wątroby jest więc niezbędne dla utrzymania dobrego funkcjonowania organizmu, nawet w trakcie choroby. Jak wskazywali badacze z Uniwersytetu Pensylwanii, zapalenie wątroby jest bardzo często występującym efektem ubocznym choroby nowotworowej w innych częściach ciała pacjenta. Rozwinięcie stanu zapalnego narządu wiąże się z gorszymi wynikami w leczeniu raka, a także ze słabą odpowiedzią na immunoterapię.
Nie oznacza to jednak, że utrzymywanie wyłącznie tego organu w dobrym stanie pozwoli nam uniknąć wszelkich chorób nowotworowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że istnieje wiele ich typów (np. raki, chłoniaki, mięsaki, glejaki).
Każdy narząd ma inną budowę i fizjologię, dlatego nowotwory poszczególnych organów rozwijają się w nieco odmienny sposób. Przykładowo: nowotwór wątroby może zostać wywołany wirusem zapalenia wątroby, a rak płuc może wyniknąć z kontaktu z rakotwórczymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym, który wchodzi w bezpośredni kontakt z pęcherzykami płucnymi. Z kolei np. korzystanie z solarium może być powodem rozwinięcia się nowotworu skóry.
Spożycie cytryny a nowotwór – dobre wspomaganie, ale nie podstawa terapii
Kilka badań faktycznie wykazało, że owoce cytrusowe, w tym cytryny, zawierają związki, które mogą być korzystne w zapobieganiu lub nawet zwalczaniu niektórych rodzajów raka. Jednak substancje zawarte w cytrynie mogą jedynie pomóc w walce z rakiem – nie stanowią podstawy skutecznej terapii przeciwnowotworowej.
Przykładowo: we wnioskach z metaanalizy opublikowanej na łamach „Epidemiology and Health” naukowcy podkreślili, że spożywanie owoców cytrusowych wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka raka żołądka. W innym artykule wskazano, że ekstrakt z cytryny wykazał działanie przeciwnowotworowe na linię komórkową raka piersi w badaniu przeprowadzonym poza organizmem ludzkim.
Woda z cytryną to nie gwarancja zdrowej wątroby
W materiale rozpowszechnianym w mediach społecznościowych podkreśla się też, że picie wody z cytryną o poranku „pomaga [wątrobie – przyp. Demagog] działać optymalnie”, co z kolei ma nas uchronić przed nowotworami.
Poranne picie wody z cytryną może pomóc w nawodnieniu organizmu, w podniesieniu poziomu witaminy C lub w trawieniu. Sok z cytryny oraz jej liście mają działanie przeciwbakteryjne. Naukowcy badali np. wpływ soku z cytryny na wchłanianie żelaza i na przeciwdziałanie anemii u zwierząt. Testy przyniosły obiecujące wnioski (co nie oznacza jeszcze, że jeżeli pijemy sok z cytryny, na pewno nie będziemy mieli anemii). Inne analizy sugerują natomiast, że dodanie soku z cytryny do standardowej diety może zapobiegać nawrotom kamieni u pacjentów z kamicą nerkową.
Należy jednak pamiętać, że samo picie wody z cytryną o poranku nie gwarantuje, że nasza wątroba pozostanie w dobrej kondycji. Osoby cierpiące na różne schorzenia wątroby powinny stosować się do zaleceń lekarza. Jak czytamy na stronie Mayo Clinic:
„Choroby wątroby mogą być przekazywane rodzinnie, co nazywane jest dziedziczeniem. Wszystko, co uszkadza wątrobę, również może powodować problemy z wątrobą, w tym wirusy, spożywanie alkoholu i otyłość. Z czasem choroby uszkadzające wątrobę mogą prowadzić do jej bliznowacenia, zwanego marskością wątroby. Marskość wątroby może prowadzić do niewydolności wątroby, stanu zagrażającego życiu. Jednak wczesna reakcja może dać wątrobie czas na wyleczenie”.
Warto troszczyć się o zdrowie. Jak można zadbać o wątrobę?
Picie wody z cytryną nie powinno nam zaszkodzić, natomiast osoby chcące zadbać o kondycję swojej wątroby mogą wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków. Na łamach Johns Hopkins Medicine czytamy, że powinniśmy:
- zachować ostrożność i umiar podczas spożywania alkoholu,
- myć produkty spożywcze i unikać toksyn zawartych np. w niektórych produktach chemicznych,
- zapobiegać wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, B i C,
- zachować ostrożności przy przyjmowaniu leków i ziół,
- utrzymać aktywność fizyczną i zdrową dietę.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter