[Konkret 52.] Rozliczenie rabunkowej gospodarki leśnej
[Konkret 52.] Rozliczenie rabunkowej gospodarki leśnej
![]()
Rozliczymy partyjnych namiestników PiS za prowadzoną przez ostatnie 8 lat rabunkową gospodarkę leśną.
Audyt w Lasach Państwowych
W styczniu 2024 roku ruszył audyt w Lasach Państwowych. Stało się to zaraz po wymianie dyrektora LP przez minister klimatu Paulinę Henning-Kloskę. Audyt objął ostatnie 8 lat i dotyczy kwestii prawnych i finansowych.
Po miesiącu poznaliśmy pierwsze wyniki audytu. W trakcie konferencji prasowej dyrektor Lasów Państwowych Witold Koss przedstawił informacje na temat kampanii billboardowej zainicjowanej przez poprzednie kierownictwo. Mowa o billboardach, które w 2023 roku, przed wyborami parlamentarnymi, zakupiono z Funduszu Leśnego
Podczas konferencji podsumowującej ten etap audytu dyrektor LP zapowiedział wniesienie w związku z tą sprawą zawiadomienia do prokuratury. Nowa dyrekcja Lasów Państwowych podejrzewa, że doszło do naruszenia prawa zamówień publicznych, niegospodarności i braku podstaw do finansowania tego celu z funduszu leśnego.
Kolejne wyniki audytu przedstawiono w czerwcu 2024 roku. Jak czytamy w komunikacie, ustalono, że jednostki Lasów Państwowych pośredniczyły w przepływie środków z Funduszu Leśnego do mediów promujących polityków Suwerennej Polski. Budżet Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych wzrósł w latach 2020-2023 o blisko 1000 proc., do poziomu 14,6 mln zł.
W październiku 2025 roku poznaliśmy podsumowanie audytów w Lasach Państwowych. Czytamy w nim, że zawiadomienia do prokuratury, złożone w wyniku kontroli, obejmują 18 zagadnień. Chodzi tu głównie o sprawy finansowe (s. 38–39).
Podejrzenia wobec dyrektora Lasów Państwowych w Pile
Wątpliwości wzbudziła m.in. działalność Bartosza Bazeli, który był dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Jego następca Tomasz Partyka chciał, aby jego poprzednik został rozliczony przez prokuraturę i złożył odpowiednie zawiadomienia.
Jak opisała w listopadzie 2024 roku Gazeta Wyborcza, Bazeli zarzucano wspieranie z kasy Lasów Państwowych kampanii polityków Zjednoczonej Prawicy. Prokuratura jednak odmówił wszczęcia śledztwa.
Sprawa Dariusza Mateckiego
18 października 2024 roku Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury w sprawie posła PiS Dariusza Mateckiego. W 2020 roku zatrudniono go w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, a potem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Według LP nie ma jednak dowodów na to, że Matecki wykonywał jakąkolwiek pracę.
W lutym 2025 roku prokuratura m.in. z tego powodu zawnioskowała o uchylenie mu immunitetu. W marcu zgodził się na to Sejm. Matecki został aresztowany, ale już pod koniec kwietnia wyszedł na wolność za poręczeniem majątkowym. 30 października prokuratura skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia.
Adam Bodnar powołuje zespół
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w grudniu 2024 roku poinformował, że różne jednostki prokuratury w całym kraju prowadzą łącznie 30 postępowań w sprawie nieprawidłowości w Lasach Państwowych.
Adam Bodnar podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do powołania zespołu prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie, którzy mogliby prowadzić te sprawy łącznie.
Udało się to trzy dni po zapowiedzi ministra. 9 grudnia opublikowano komunikat, z którego dowiadujemy się, że Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie zespół śledczy do zbadania gospodarności, legalności i zasadności działań podejmowanych w latach 2015-2023 przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Jak dodano, zespół przede wszystkim zajmie się działaniami Dyrektora Generalnego, dyrektorów regionalnych dyrekcji oraz innych funkcjonariuszy publicznych i osób zatrudnionych w Lasach Państwowych.
28 kwietnia 2025 roku byłemu dyrektorowi generalnemu przedstawiono zarzut nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków. W listopadzie 2025 roku ruszył przed sądem proces w którym jest on oskarżonym razem z dwoma dyrektorami regionalnymi. Jednym z wątków w sprawie jest fikcyjne zatrudnienie Dariusza Mateckiego.
Rozliczeń brak
Toczące się postępowania do tej pory nie doprowadziły do ukarania przedstawicieli dawnego kierownictwa Lasów Państwowych. Dotyczą one niegospodarności i wydatkowania środków na cele niezwiązane z lasami, a nie „rabunkowej gospodarki leśnej”.
„Obecnie dużo słyszymy o tym, jak Lasy Państwowe zajmują się rozliczeniem czasu ziobrystów. Te rozliczenia są jednak naskórkowe. Podstawowe mechanizmy, które pozwalają i na eksploatację lasów, i na nadużywanie tej instytucji przez polityków się nie zmieniły” – podsumowała w kwietniu 2025 roku rozmowie z OKO.press Marta Jaguszyn z Fundacji Lasy i Obywatele.
Dlatego obietnicę oceniamy na niezrealizowaną.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter