[Konkret 67.] Akt oskarżenia dla skorumpowanych urzędników MSZ
[Konkret 67.] Akt oskarżenia dla skorumpowanych urzędników MSZ
Przedstawimy akt oskarżenia wobec funkcjonariuszy MSZ odpowiedzialnych za korupcję, która doprowadziła do niekontrolowanego napływu migrantów do Polski.
O co chodzi w „aferze wizowej”?
Afera wizowa była jednym z najważniejszych tematów kampanii wyborczej 2023 roku. Świadczą o tym nasze analizy wypowiedzi polityków, którzy wskazywali na setki tysięcy wydanych wiz dla osób z Azji i Afryki (1,2,3). Politycy nieraz wykorzystywali temat migracji, próbując wywołać skrajne emocje wśród wyborców i dehumanizując migrantów.
Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych z września 2023 roku, urzędnikom zarzucano liczne nieprawidłowości w wydawaniu wiz. Media donosiły m.in. o „straganach z wizami”, na których w krajach afrykańskich można było kupić dokumenty wydawane przez polskie ambasady (1,2).
Na skutek tych wydarzeń stanowisko wiceszefa MSZ pod koniec sierpnia utracił Piotr Wawrzyk. Rząd uzasadniał wtedy decyzję „brakiem satysfakcjonującej współpracy”.
Prokuratura i CBA stawiają zarzuty
17 stycznia funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Piotra Wawrzyka pod zarzutem przekroczenia uprawnień. CBA prowadzi śledztwo w sprawie afery wizowej pod nadzorem Prokuratury Krajowej.
Były wiceminister nie trafił do aresztu – przebywa na wolności za kaucją 100 tys. zł. Z komunikatu prokuratury wynika, że podejrzany nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. W dniu zatrzymania Wawrzyk wyjaśnił w oświadczeniu na łamach portalu Goniec.pl, że nie składał wyjaśnień tylko ze względu na stres.
W styczniu 2024 roku CBA i prokuratura potwierdziły, że w badanej sprawie postawiły zarzuty już 9 osobom. Sytuacja nie zmieniła się z upływem czasu. 24 września prokuratura informowała, że w ramach śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dziewięciu podejrzanych.
Kolejne zawiadomienia do prokuratury
Być może grono osób, którym zostaną przedstawione zarzuty, wkrótce się powiększy. Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej 3 grudnia przyjęła uchwałę ws. skierowania do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez 11 osób.
Wśród nich jest były premier Mateusza Morawiecki oraz były szef MSZ Zbigniew Rau.
Akt oskarżenia dopiero po śledztwie
Zgodnie z art. 331 par. 1 Kodeksu postępowania karnego akt oskarżenia sporządza prokurator w ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa. Według ostatniego komunikatu prokuratura wciąż prowadzi śledztwo.
Podjęte kroki zmierzają w kierunku przedstawienia aktu oskarżenia w wobec funkcjonariuszy MSZ. Wobec tego oceniamy tę obietnicę na częściowo zrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter