Czas czytania: około min.
Czy poziom życia w Polsce zbliża się do średniej unijnej?
04.07.2019 godz. 15:11
Wypowiedź
Poziom życia w Polsce w porównaniu ze średnią w UE wzrósł do 77 proc.

Prawda
Uzasadnienie
Jerzy Kwieciński w swojej wypowiedzi odnosi się do wskaźnika AIC (Actual Individual Consumption – spożycie indywidualne skorygowane na mieszkańca) liczonego przez Eurostat. Wskaźnik ten obrazować ma dobrobyt materialny przeciętnego gospodarstwa domowego poprzez zmierzenie jego realnej konsumpcji.
Jednostką pomiarową AIC jest PPS (purchasing power standard) – sztuczna jednostka walutowa, która umożliwia porównanie siły nabywczej poszczególnych walut w odpowiednich państwach UE. Średnia wartość AIC w całej UE to 100. Gdy AIC w którymś z państw członkowskich jest wyższe od średniej UE, np. o 5%, to jego wskaźnik AIC wynosi 105. A gdy jest niższe o 5% – wynosi 95. Ze wstępnych szacunków Eurostatu na 2018 wynika, że w Polsce AIC wynosi 77 – to znaczy, że średnia realna konsumpcja w gospodarstwach domowych w Polsce stanowi 77% średniej realnej konsumpcji w UE.
Jak pokazują dane Eurostatu, w przypadku Polski wskaźnik ten odnotuje stały, aczkolwiek niewielki wzrost. W latach 2015 i 2016 wynosił on bowiem 74, z kolei w roku 2017 – 76.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!