Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Francja i Niemcy mają mniejsze armie niż w latach 90. O ile?
Francja i Niemcy mają mniejsze armie niż w latach 90. O ile?
![]()
Francja i Niemcy mają dwukrotnie mniejsze armie niż w ’95 roku.
- Według danych zebranych w „The Military Balance” wojska francuskie w 1995 składały się z 398,9 tys. aktywnych żołnierzy, a niemieckie – z 358,4 tys. żołnierzy.
- Obecnie obie armie są mniejsze o połowę. W 2024 roku Francja ma do dyspozycji 202,2 tys. żołnierzy, a Niemcy – prawie 180 tys.
- Bank Światowy wskazuje, że w 1995 roku personel francuskiej armii liczył 502 tys. osób. W niemieckiej armii działało 365 tys. osób.
- Najnowsze dane BŚ za 2020 rok również wskazują na wyraźny spadek tych liczb: w przypadku Francji – do 300 tys. osób, a w Niemczech – do 183 tys. osób.
Bocheński: Europa przespała czas na zbrojenia
Po dojściu do władzy przez Donalda Trumpa w USA, w UE pojawiły się ponowne dyskusje dotyczące utworzenia europejskiej armii. Entuzjastą tego rozwiązania nie jest europoseł Tomasz Bocheński.
Polityk PiS w programie „Kawa na ławę” podkreślił, że Unia Europejska przespała moment na zbrojenia. Bocheński zaznaczył, że o ile zapowiedzi dotyczące zwiększenia wydatków na obronność wśród państw Zachodu są pozytywne, o tyle trzeba mieć na uwadzę, że odbudowa potencjału sił zbrojnych to proces długotrwały i żmudny.
Jako przykład wskazał Francję i Niemcy, których armie mają być obecnie dwukrotnie mniejsze niż w połowie lat. 90. XX wieku.
Liczebność armii Francji i Niemiec. Jak zmieniła się od 1995 roku?
Według „The Military Balance” w 1995 roku armia francuska liczyła 398,9 tys. aktywnych żołnierzy, a niemiecka: 358,4 tys. żołnierzy. Od tej pory liczebność obu sił zbrojnych stopniowo malała.
W 2024 roku we Francji służyło 202,2 tys. żołnierzy, a w Niemczech – ok. 180 tys. Oznacza to niemal dwukrotne zmniejszenie liczby wojskowych.
Dane Banku Światowego odnoszą się natomiast nie tylko do żołnierzy, lecz także do całego personelu wojskowego. W przypadku armii francuskiej liczył on w 1995 roku 502 tys. osób, a personel wojskowy armii niemieckiej składał się z 365 tys. osób.
Na przestrzeni lat doszło do wyraźnego spadku tych zasobów. Według najnowszych danych, w 2020 roku personel francuskiej armii skurczył się do 300 tys. osób, a w Niemczech – do 183 tys. osób.
Dlaczego armie Francji i Niemiec zredukowały swoją liczebność?
Zmniejszenie liczebności sił zbrojnych Francji i Niemiec jest efektem zmian geopolitycznych, które zaszły w Europie po zakończeniu zimnej wojny w 1991 roku. Wówczas na świecie tymczasowo zakończył się wyścig zbrojeń między blokiem wschodnim a blokiem zachodnim.
Po Zjednoczeniu Niemiec w kraju zapanowała „kultura wstrzemięźliwości” (niem. Zurückhaltungskultur) i samoograniczania się, na co wpływ miała działalność pacyfistycznych ugrupowań w Bundestagu.
Francja z kolei odeszła od powszechnego poboru na rzecz profesjonalizacji i uzawodowienia armii. Całkowita likwidacja poboru trwała kilka lat. W 2002 roku w armii francuskiej nie było już żołnierzy poborowych.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter