Czas czytania: około min.
Ilu repatriantów z Kazachstanu przybyło do Polski? (grudzień 2016)
10.02.2017 godz. 10:00
Wypowiedź
Największa grupa repatriantów – ponad 150 osób, przybyła w grudniu ubiegłego roku z Kazachstanu.

Prawda
Uzasadnienie
20 grudnia 2016 roku przybyła do Polski grupa 153 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu. Zostali oni zaproszeni do kraju przez premier Beatę Szydło. Przed przybyciem przebywali w Astanie, gdzie pomocy konsularnej udzielali im pracownicy Ambasady RP w Astanie i Konsulatu Generalnego RP w Ałmaty.
Osoby polskiego pochodzenia trafiły do Domu Polonii w Pułtusku. Opiekę nad nimi przejęło Stowarzyszenie Wspólnota Polska, które przygotowała dla nich specjalny program adaptacyjno-edukacyjny.
Największa grupa repatriantów pochodzi z okolic Kokczetaw, ze wsi Jasna Polana, Tajynsza, Kellerowka, Donieckoje, Podolskoje, Oziornoje.
Rząd pracuje nad nową ustawą o repatriacji (obecnie znajduje się ona na etapie konsultacji publicznych). Według zapowiedzi projektowana ustawa będzie dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Pierwszeństwo w powrocie mają mieć osoby represjonowane i ich potomkowie. Repatriacją objęci byliby również małżonkowie i dzieci tych osób. Repatrianci mogliby powrócić na dotychczasowych zasadach (czyli na zaproszenie przez samorząd) oraz w formie pomocy organizowanej przez władze centralne (repatrianci mieliby mieć zapewnione pół roku w ośrodku pobytu, zapewniony kolejny rok utrzymania i wynajem mieszkania).
W Kazachstanie mieszka ok. 34 tys. osób pochodzenia polskiego, zajmując 15. miejsce pod względem liczebności wśród ponad 130 narodowości tego państwa.
W latach 2001-2015 w ramach działań repatriacyjnych przyjechało do Polski ok. 5 tys. osób. Nowa ustawa ma umożliwić powrót kolejnym 10 tysiącom.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!