Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Imponderabilia] Ile jednoosobowych firm zamknęło się w 2022 roku?
[Imponderabilia] Ile jednoosobowych firm zamknęło się w 2022 roku?
![]()
W pierwszym roku obowiązywania Polskiego Ładu zamknęło się i zawiesiło kilkaset tysięcy polskich jednoosobowych działalności.
- Podatkową część programu Polski Ład wdrożyła ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku.
- Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w 2022 roku zarejestrowani przedsiębiorcy złożyli 193 tys. wniosków o zakończenie działalności i 346 tys. wniosków o zawieszenie działalności.
- Według raportu firmy Transparent Data liczba zamkniętych jednoosobowych działalności gospodarczych w 2022 roku wyniosła 179 tys., a zawieszonych – 212 tys.
Hołownia za obniżeniem składki zdrowotnej
4 kwietnia 2025 roku Sejm przegłosował rządowy projekt ustawy mający na celu obniżenie wysokości składki zdrowotnej, szczególnie dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach. „Za” głosowali posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Przeciw” były Prawo i Sprawiedliwość, Lewica i Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Rząd w uzasadnieniu projektu zwracał uwagę na fakt, że w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu przedsiębiorcy muszą płacić wyższą składkę zdrowotną (s. 15). Lewica uważa jednak, że na nowych przepisach zyskają przede wszystkim najbogatsi, a straci Narodowy Fundusz Zdrowia – według dołączonej do projektu oceny skutków regulacji: od 5,9 mld do 7,4 mld zł co roku (s. 24).
Szymon Hołownia w rozmowie z Karolem Paciorkiem na kanale „Imponderabilia” stwierdził, że bez obniżenia składki zdrowotnej kolejni przedsiębiorcy będą zamykać swoje biznesy – a przez to nie będą płacić żadnej składki. Zwrócił przy tym uwagę na liczbę zamkniętych i zawieszonych działalności gospodarczych w pierwszym roku obowiązywania Polskiego Ładu.
Setki tysięcy działalności zamkniętych i zawieszonych w 2022 roku
Podatkową część programu Polski Ład wdrożyła ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku.
Dane o przedsiębiorcach, którzy wnioskowali w 2022 roku o zakończenie lub zawieszenie działalności, posiada Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To elektroniczny rejestr działających w Polsce przedsiębiorców. CEIDG udostępnia te informacje m.in. przez rządowy serwis Otwarte Dane.
Zgodnie z danymi CEIDG w 2022 roku zarejestrowani tam przedsiębiorcy złożyli 193 tys. wniosków o zakończenie działalności i 346 tys. wniosków o zawieszenie działalności. Względem 2021 roku był to wzrost o 9,40 proc. w przypadku wniosków o zakończenie działalności i o 24,17 proc. w przypadku wniosków o zawieszenie.
Nawet o połowę więcej zawieszonych jednoosobowych działalności
Według raportu firmy Transparent Data w 2022 roku zamknęły się 178 893 jednoosobowe działalności gospodarcze. Względem poprzedniego roku liczba ta wzrosła o 10 proc.
Z kolei jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w ciągu 2022 roku 194 078 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wyrejestrowano z rejestru REGON. W 2021 roku były to 167 594 firmy osób fizycznych – nastąpił więc wzrost o 15,80 proc.
Ze wspomnianego raportu Transparent Data wynika również, że w 2022 roku zawiesiło się 212 248 jednoosobowych działalności. Względem zeszłego roku był to wzrost o 22 proc.
Inne dane na temat zawieszonych działalności podała wywiadownia Dun & Bradstreet Poland. Według tego źródła w 2022 roku zawiesiło się 124 400 firm jednoosobowych, co stanowiło wzrost o 50 proc. względem 2021 roku.
Nie tylko Polski Ład był przyczyną problemów
Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zostały przygotowane w pośpiechu i wywołały chaos w systemie podatkowym. Jednak eksperci komentujący wyżej przedstawione dane nie wskazują go jako jedynego źródła problemów polskich firm.
Dr Joanna Wieprow z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu w komentarzu dla portalu Infor zauważyła, że polska gospodarka wciąż zmagała się w 2022 roku ze skutkami pandemii. Stwierdziła jednocześnie, że największy wpływ na wzrost wniosków o zawieszenie i zakończenie działalności miał Polski Ład. Jako szczególnie dotkliwą zmianę ekspertka wskazała obowiązek zapłaty składki zdrowotnej liczonej od dochodu.
Natomiast Marcin Luziński, ekonomista Santander Bank Polska, w komentarzu dla portalu Bankier.pl stwierdził, że wzmożony trend zawieszania jednoosobowej działalności gospodarczej był pochodną „gigantycznego wzrostu kosztów, zwłaszcza energii elektrycznej i gazu, a także pogarszania perspektyw gospodarczych”. Jak wskazuje Rada Unii Europejskiej, za „bezprecedensowy kryzys energetyczny w Europie” w 2022 roku odpowiada agresja Rosji na Ukrainę.
O wojnie mówiła także dr Joanna Wieprow, podkreślając, że „wiele przedsiębiorstw powiązanych biznesowo z partnerami z Ukrainy, Rosji czy Białorusi było zmuszonych zakończyć swoją działalność”.
Demagog współpracuje z kanałem „Imponderabilia”
W ramach współpracy z Karolem Paciorkiem z kanału „Imponderabilia” sprawdzamy wypowiedzi kandydatów na prezydenta – gości jego kanału. Skróty naszych analiz zobaczysz na nagraniu rozmowy z kandydatem. Ich pełne wersje przeczytasz na naszej stronie.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter