Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Imponderabilia] Najdłuższe kolejki do lekarzy specjalistów od lat? Sprawdzamy
[Imponderabilia] Najdłuższe kolejki do lekarzy specjalistów od lat? Sprawdzamy
![]()
Mamy w tym momencie najdłuższe kolejki, od kilkunastu lat, do lekarzy specjalistów.
- Jak wynika z ostatniego raportu fundacji Watch Health Care (stan na październik/listopad 2024 roku), średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi 4,3 miesiąca (s. 27). To najwyższy wynik od 2012 roku, czyli odkąd WHC podaje takie dane, dlatego wypowiedź Adriana Zandberga oceniamy jako prawdę.
- W porównaniu do danych z poprzedniego raportu „Barometr WHC. Polacy w kolejkach” (lipiec/sierpień 2023) jest to wzrost o 0,6 miesiąca. Badano czas oczekiwania na wizytę u lekarzy 40 specjalizacji i ustalono, że w przypadku 18 specjalizacji okres oczekiwania się wydłużył, w przypadku 9 specjalizacji – uległ skróceniu, a w przypadku pozostałych 13 – nie zmienił się znacząco (s. 29).
- Najdłuższe były kolejki do angiologa (13,9 miesiąca), do endokrynologa (12,1 miesiąca) i do chirurga naczyniowego (11,6 miesiąca; str. 27).
- Skrócenie kolejek było jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej. Mówiła o tym również Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, w kwietniu 2024 roku.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Zandberg komentuje stan służby zdrowia
Przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi łączymy siły z Karolem Paciorkiem. Stowarzyszenie Demagog zweryfikuje wypowiedzi polityków, którzy zagoszczą w podcaście Imponderabilia. Pierwszym gościem jest Adrian Zandberg, kandydat Partii Razem.
W trakcie rozmowy polityk odniósł się do kiepskiej sytuacji w polskim systemie ochrony zdrowia. Zauważył, że obecnie kolejki są najdłuższe od kilkunastu lat. Na początku roku weryfikowaliśmy jego podobną wypowiedź, która dotyczyła czasu oczekiwania na wizytę u lekarza ogółem. Teraz przyjrzeliśmy się specjalistom.
W 2024 roku kolejki były rekordowe
Fundacja Watch Health Care prowadzi regularny monitoring kolejek w Polsce. Ankieterzy dzwonią do placówek, przedstawiają się jako pacjenci z konkretną potrzebą i zbierają informacje na temat czasu oczekiwania na wizytę. Dane są następnie weryfikowane w około 1,5 tys. placówek zakontraktowanych w NFZ (s. 7-8).
WHC publikuje swoje raporty od 2012 roku. Najnowszy dotyczy jesieni 2024 roku. Wiemy, że średni czas czekania na wizytę do lekarza specjalisty osiągnął 4,3 miesięca (s. 27). To najwięcej od co najmniej 12 lat.
Najdłużej poczekasz do angiologa
Powyżej pokazaliśmy średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ale nie do każdego lekarza czeka się tak samo długo. Z danych WHC dowiemy się o kolejkach do 40 różnych specjalistów.
Poprzedni monitoring pochodzi z lata 2023 roku. Okazuje się, że od tego czasu wydłużyły się kolejki do lekarzy 18 specjalizacji (s. 29). Za to w przypadku 9 specjalizacji czas oczekiwania uległ skróceniu. W przypadku pozostałych 13 – nie zmienił się znacząco.
Z raportu z jesieni 2024 roku wynika (s. 28), że średnio najdłużej trzeba było czekać na wizytę u angiologa (13,9 miesiąca), do endokrynologa (12,1 miesiąca) i do chirurga naczyniowego (11,6 miesiąca). To właśnie kolejki do angiologa wydłużyły się najbardziej względem 2023 roku – o 3,6 miesięcy (s. 30).
Z drugiej strony do niektórych specjalistów kolejki były znacznie mniejsze (s. 28). Najkrócej czekało się do pediatry (0,0 miesiąca), do neonatologa (0,2 miesiąca) i do onkologa (0,4 miesiąca).
Demagog współpracuje z kanałem „Imponderabilia”
W ramach współpracy z Karolem Paciorkiem z kanału „Imponderabilia” sprawdzamy wypowiedzi kandydatów na prezydenta – gości jego kanału. Skróty naszych analiz zobaczysz na nagraniu rozmowy z kandydatem. Ich pełne wersje przeczytasz na naszej stronie.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter