Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak śmiertelna jest trzecia fala COVID-19 w Wielkiej Brytanii?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak śmiertelna jest trzecia fala COVID-19 w Wielkiej Brytanii?
Chociaż na szczęście, co jest w Wielkiej Brytanii bardzo widoczne, mimo dużej ilości zakażeń, śmiertelność jest znikoma.
- W Wielkiej Brytanii, zmagającej się z trzecią falą pandemii COVID-19, notowany jest duży przyrost liczby zakażeń. Powodem tego jest bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, określany jako Delta.
- Pomimo dużej dynamiki przyrostu zakażeń nie znajduje to odzwierciedlenia w adekwatnych przyrostach liczby hospitalizacji czy zgonów.
- Wynika to z wysokiej skuteczności szczepionek przeciw COVID-19, które chronią nie tylko przed zakażeniem, ale przede wszystkim – w razie zakażenia – skutkują łagodnym przebiegiem choroby.
- Szczepienia uchroniły przed śmiercią z powodu COVID-19 już około 30 tys. osób w Wielkiej Brytanii.
Poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz w trakcie rozmowy z Jackiem Nizinkiewiczem poruszył kwestię trwającej obecnie w Wielkiej Brytanii trzeciej fali COVID-19 i związanych z nią statystyk zgonów. Stwierdził, że pomimo wzrostu liczby zakażeń nie przekłada się to na wzrost liczby zgonów.
Trzecia fala COVID-19 w Wielkiej Brytanii
Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 trwa w Wielkiej Brytanii od drugiej połowy maja i wiąże się z występowaniem bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa, tzw. wariantu Delta (wcześniej określanego mianem wariantu indyjskiego). W starciu z Deltą mniejszą, choć dalej wysoką skuteczność (w porównaniu z wcześniejszymi wariantami koronawirusa), wykazują dostępne szczepionki. Należy podkreślić, że:
szczepionki są skuteczną formą ochrony przed COVID-19, w tym również przed wariantem Delta. Chronią nie tylko przed zakażeniem, ale także, co kluczowe dla przebiegu pandemii, bardzo skutecznie zapobiegają hospitalizacjom (pod tym względem skuteczność szczepionki Pfizera po dwóch dawkach wynosi 96 proc., a szczepionki AstraZeneca – 92 proc.).
Wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii przedstawia poniższy wykres:
W przeciwieństwie do poprzednich fal COVID-19 wzrostowi temu nie towarzyszy adekwatny przyrost hospitalizacji i zgonów. Dynamika wzrostowa tych wskaźników jest niewspółmierna do przyrostu liczby zakażeń.
Hospitalizacje:
Zgony:
Dzieje się tak z uwagi na stosunkowo wysoki (choć niewystarczający jeszcze do osiągnięcia poziomu odporności zbiorowiskowej) poziom wyszczepienia społeczeństwa.
Według danych na 20 lipca już 87,8 proc. społeczeństwa brytyjskiego przyjęło pierwszą dawkę szczepionki (pamiętać należy, że jedna dawka szczepionki jest niewystarczająca do zapewnienia skutecznej ochrony przed wariantem Delta). W pełni zaszczepionych jest 69,2 proc. Brytyjczyków.
Według analiz rządu brytyjskiego:
prowadzony program szczepień pozwolił już zapobiec około 7,5 – 8,9 mln zakażeń, ponad 46,3 tys. hospitalizacji, a także pomiędzy 29 tys. a 31,8 tys. zgonów z powodu COVID-19.
Z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek przeciw COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także w białej księdze pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, opracowanej przez inicjatywę Nauka Przeciw Pandemii.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter