Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ponad połowa młodych mieszka z rodzicami? Oto, co pokazują statystyki
Ponad połowa młodych mieszka z rodzicami? Oto, co pokazują statystyki
![]()
[…] jak młodzi ludzie mają zakładać rodziny, jak połowa z nich, żyjących do 35 r.ż., mieszka z rodzicami, bo nie stać ich na wyprowadzenie się.
- Według danych Eurostatu odsetek osób w wieku od 18 do 34 lat, które mieszkają z przynajmniej jednym z rodziców lub korzystają z domowego budżetu, wyniósł w 2023 roku 67,3 proc. W grupie wiekowej od 25 do 34 lat to również ponad połowa (52,4 proc.). W przeszłości Eurostat i Polski Instytut Ekonomiczny podawały te dane w uproszczeniu jako odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami.
- W 2024 roku GUS opublikował raport „Pokolenie gniazdowników w Polsce”. Wynika z niego, że pod koniec 2022 roku co trzecia osoba w wieku od 25 do 34 lat mieszkała z rodzicami i nie założyła swojej rodziny.
- W 2017 roku CBOS spytał rodziny, w których są młodzi dorośli mieszkający z rodzicami, o przyczyny takiej sytuacji. Najwięcej osób wskazało brak mieszkania i chęć kontynuowania nauki (s. 9). Z raportu portalu Otodom z 2024 roku wynika, że najczęściej na taką decyzję wpływają trudności finansowe i chęć odkładania pieniędzy, ale także dobre relacje z rodziną (s. 73).
- Wypowiedź Magdaleny Biejat oceniamy na częściową prawdę. Słowa polityczki o ponad połowie młodych osób mieszkających z rodzicami znalazły potwierdzenie w dostępnych danych, jednak przyczyny mieszkania z rodzicami są różne i nie ograniczają się do braku pieniędzy.
Ponad połowa młodych mieszka z rodzicami
Jak wynika z zebranych danych Eurostatu, w Polsce 67,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszkało z przynajmniej jednym rodzicem bądź korzystało z domowego budżetu. Ten odsetek sukcesywnie rośnie i jeszcze w 2018 roku wynosił 59,6 proc. Gdy spojrzymy na grupę wiekową od 24 do 35 lat, też jest to ponad połowa (52,4 proc.).
Dane pochodzą z 2023 roku, dane dotyczące 2024 roku nie są jeszcze dostępne. Sytuacja mieszkaniowa młodych Europejczyków jest monitorowana w ramach badania EU-SILC, które dotyczy szeroko pojętych warunków życia w poszczególnych krajach Europy. Informacje z Polski zostały zebrane metodą ankietową, a więc młodzi sami wskazywali, czy mieszkają z rodzicami.
Jeszcze w 2023 roku Eurostat (1, 2) i Polski Instytut Ekonomiczny podawały te dane w uproszczeniu, jako odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami, bez uściślenia, że chodzi też o osoby korzystające z domowego budżetu.
Eurostat podaje też dodatkowe informacje o młodych ludziach mieszkających z rodzicami. W 2023 roku 53 proc. z nich pracowało na pełen etat, nieco 3 proc. – na część etatu, niecałe 7 proc. było bezrobotnych, 30 proc. studiowało, a 7 proc. stanowiły osoby bierne zawodowo, które nie miały statusu bezrobotnych.
GUS z raportem o „gniazdownikach”. Podano wyliczenia
Młode osoby, które mieszkają z rodzicami i nie założyły swoich rodzin, potocznie nazywa się w Polsce „gniazdownikami” (1, 2, 3). Określenie to znalazło się w pierwszym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego poświęconym osobom w wieku od 25 do 34 lat, czyli teoretycznie takim, które powinny już być po studiach. Z zestawienia wykluczono młodych dorosłych, którzy są po rozwodzie lub ich współmałżonek zmarł.
GUS podaje, że pod koniec 2022 roku co trzecia młoda osoba (33 proc.), która nie założyła swojej rodziny, mieszkała z rodzicami. Łącznie było to 1,7 mln osób. Zdecydowana większość „gniazdowników” (63 proc.) to mężczyźni. Z raportu dowiadujemy się też, że 63 proc. młodych mieszkających z rodzicami to osoby aktywne zawodowo (s. 2–3).
Czemu młodzi dorośli mieszkają z rodzicami?
W 2017 roku Centrum Badania Opinii Społecznej spytało rodziny, w których są młodzi dorośli mieszkający z rodzicami, o przyczyny takiej sytuacji (s. 9). Najwięcej osób wskazało brak mieszkania i chęć kontynuowania nauki (po 42 proc.).
W dalszej kolejności pojawiły się takie powody, jak wygoda (24 proc.), poczucie więzi i chęć mieszkania z rodzicami (23 proc.), brak pieniędzy (16 proc.), dobre warunki w domu rodzinnym (9 proc.), a także brak samodzielności (8 proc.). CBOS nie dysponuje aktualniejszymi danymi na ten temat niż wyniki badania z 2017 roku.
Dostępny jest za to raport portalu Otodom z 2024 roku. Wynika z niego (s. 72), że młodzi najczęściej mieszkają z rodzicami, bo mają z nimi dobre relacje (35 proc.) i odkładają na swoje mieszkanie (30 proc.). W dalszej kolejności wskazano komfort i wygodę, a także – możliwość wspierania bliskich w codziennym życiu.
Oznacza to, że choć kandydatka na prezydenta Polski słusznie wskazała, że duży odsetek osób do 35. roku życia mieszka z rodzicami, to jednak powodów takiej sytuacji jest więcej niż tylko brak funduszy na samodzielne życie. Dlatego wypowiedź Magdaleny Biejat oceniliśmy jako częściową prawdę.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter