Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wsparcie dla Ukrainy. Ile wydała Europa, a ile USA?
Wsparcie dla Ukrainy. Ile wydała Europa, a ile USA?
![]()
[…] jeżeli chodzi o sumy, które były wydawane na wsparcie Ukrainy: Europa wydała 134 mld, a Stany Zjednoczone 114 mld [euro – przyp. Demagoga].
- Jak podaje Kiloński Instytut Badań nad Gospodarką Światową, od 24 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku Europa przekazała Ukrainie pomoc o wartości 132,3 mld euro, a USA w wysokości 114,2 mld euro. Sama UE, bez Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Islandii i Norwegii, przeznaczyła ok. 113 mld euro.
- Według danych przekazanych przez Inspektora Generalnego USA, który nadzoruje wydatki na pomoc Ukrainie, Kongres USA przeznaczył na ten cel ok. 182 mld dolarów, z czego wydano ok. 83 mld. W tym raporcie środki są jednak wyliczane inaczej – kwota uwzględnia także pieniądze, które nie popłynęły bezpośrednio do Ukrainy, tylko np. zostały przeznaczone na zwiększenie obecności militarnej w Europie (str. 30).
Trzaskowski o wsparciu Ukrainy przez Europę i USA
Na konferencji dla dziennikarzy zagranicznych pre
Polityk mówił o tym w kontekście zwiększania wydatków na obronność, budowania wspólnego stanowiska z partnerami w Europie w kwestiach bezpieczeństwa, a także przekonywania nowej administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, że bezpieczna Europa i niepodległa Ukraina leżą również w amerykańskim interesie.
Europa przekazała najwięcej
Kwoty przytoczone przez Trzaskowskiego pochodzą z danych gromadzonych przez Kiloński Instytut Badań nad Gospodarką Światową. Instytut śledzi transfery na pomoc walczącej Ukrainie od 24 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku. Z tych informacji wynika, że w sumie Europa przekazała Ukrainie pomoc o wartości 132,3 mld euro, a USA w wysokości 114,2 mld euro. Mowa tu jednak o geograficznej Europie, a nie wyłącznie o członkach Unii Europejskiej.
Warto też spojrzeć na dane o najwyższym procencie PKB przekazanym na pomoc, ponieważ uwzględniają one wielkość gospodarek. W tej kategorii przodują Estonia i Dania, które wydały na wsparcie ponad 2 proc. swojego PKB. Polska przeznaczyła 0,8 proc. swojego PKB.
Pod względem rodzajów przekazywanej broni Polska jest krajem, który wysłał Ukrainie najwięcej czołgów (354 szt.). USA przekazało najwięcej wozów bojowych, wyrzutni rakietowych i haubic. Z Niemiec wysłano najwięcej systemów obrony przeciwrakietowej.
Wyliczenia UE
Własne statystyki podała również Unia Europejska. Całkowitą wartość pomocy od momentu rosyjskiej inwazji wyliczono na 135 mld euro. Na tę kwotę składają się: 67,7 mld euro udostępnione na cele ekonomiczne, finansowe i społeczne przez kraje członkowskie w ramach Team Europe, 49,2 mld – na wsparcie militarne i ok. 17 mld – na wsparcie dla krajów członkowskich goszczących obywateli Ukrainy.
Pierwsza grupa to głównie pomoc makrofinansowa (67,7 mld), ale też pożyczki i pomoc humanitarna. Z kwoty przeznaczonej na pomoc militarną 43,1 mld euro pochodzi od państw członkowskich w formie pomocy dwustronnej, a reszta – ze specjalnego funduszu.
Część środków na pomoc pochodzi z zamrożonych aktywów rosyjskich. W zeszłym roku UE wykorzystała 35 mld euro z tego źródła na pożyczkę dla Ukrainy.
Amerykański Kongres wylicza inaczej
Dane o pomocy udzielonej przez USA zgromadził i przedstawił Kongresowi Inspektor Generalny w Departamencie Obrony. Raport dotyczył początkowo amerykańskiej misji w Europie (Atlantic Resolve), która była odpowiedzią na rosyjską agresję wobec NATO jeszcze po aneksji Krymu w 2014 roku, a po rosyjskiej inwazji w 2022 roku cele tej misji zostały zaktualizowane (str. 3).
Kwoty podane w raporcie dotyczą okresu od 2022 roku do pierwszego kwartału 2025 roku. Co jednak istotne, amerykański raport rozlicza tu środki inaczej – uwzględniając także pieniądze, które nie popłynęły bezpośrednio do Ukrainy, ale np. zostały przeznaczone na inne cele tej misji, czyli na zwiększenie obecności militarnej w Europie (str. 30).
Według tego raportu Kongres USA przeznaczył na wsparcie Ukrainy ok. 182 mld dolarów, z czego wypłacono ok. 83 mld, ok. 97 mld jest w formie zobowiązań lub funduszy czekających na zobowiązanie (str. 29), natomiast 2,7 mld dolarów wygasło.
Większość środków (ok. 124 mld dolarów) została przeznaczonych na pomoc w ramach Departamentu Obrony, a 40 mld dolarów pochodzi z USAID, czyli z agencji rządowej zajmującej się rozwojem międzynarodowym, której budżet i personel są obecnie redukowane przez administrację Trumpa (1, 2, 3).
Co z pomocą w przyszłości?
Dane podane przez Instyt Kiloński zamykają się na 31 grudniu 2024 roku, ale w raporcie podano także zaplanowaną pomocą, która jeszcze nie została wysłana. W przypadku Europy wyliczono ją na ok. 115 mld euro, a w przypadku USA – na ok. 4,8 mld euro.
Od zeszłego roku i ostatnich deklaracji dużo się jednak wydarzyło, m.in. 13 stycznia 2025 roku Unia Europejska ogłosiła pakiet pomocy humanitarnej w kwocie 148 mln euro. Politico natomiast podało informację o planowanym pakiecie militarnym w wysokości 20 mld euro (wcześniej mówiono o kwocie 6 mld euro) – na razie są to jednak tylko spekulacje, decyzja jeszcze nie zapadła.
Jednocześnie Stany Zjednoczone 3 marca wstrzymały całą pomoc dla Ukrainy (1, 2, 3, 4), również tę, która już znajdowała się na terenie Polski i czekała na transport do Ukrainy (1, 2).
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter