Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Friz rozdaje 50 tys. złotych za ukończenie wyzwania? To próba oszustwa
W mediach społecznościowych pojawił się fałszywy profil, który podszywa się pod znanego youtubera – Karola „Friza” Wiśniewskiego. Wykonanie zadań przedstawianych w filmach rzekomo skutkuje dużą wygraną. Uwaga, to sposób na wyłudzenie danych i pieniędzy.

fot. Pexels / TikTok / Modyfikacje: Demagog
Friz rozdaje 50 tys. złotych za ukończenie wyzwania? To próba oszustwa
W mediach społecznościowych pojawił się fałszywy profil, który podszywa się pod znanego youtubera – Karola „Friza” Wiśniewskiego. Wykonanie zadań przedstawianych w filmach rzekomo skutkuje dużą wygraną. Uwaga, to sposób na wyłudzenie danych i pieniędzy.
Analiza w pigułce
- W jednym z filmów na TikToku użyto wizerunku influencera Karola „Friza” Wiśniewskiego. Youtuber rzekomo zachęca w nim do wykonania prostego zadania, a nagrodą ma być otrzymanie 50 tys. złotych.
- Konto, które udostępniło nagranie, jest fałszywe i podszywa się pod Friza. Głos zawarty w materiale prawdopodobnie wygenerowano za pomocą sztucznej inteligencji. Na profilach twórcy na TikToku, na YouTubie czy na Instagramie nie ma żadnych filmów informujących o dużych wygranych w zamian za wykonywanie wyzwań polegających np. na uchwyceniu wizerunków obracających się zwierząt.
- Na fałszywym profilu podano link prowadzący do niebezpiecznej witryny, gdzie rzekomo można odebrać nagrodę. Stworzono ją w celu popełnienia oszustwa. Rejestracja na takich stronach wiąże się z utratą poufnych informacji oraz pieniędzy.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Wykorzystywanie wizerunków popularnych osób to znana metoda oszustów internetowych. W taki sposób udaje im się przyciągnąć uwagę odbiorców i zachęcić ich do kliknięcia w podejrzany link.
W tym przypadku na TikToku opublikowano krótki materiał, w którym rzekomo słyszymy twórcę internetowego – Karola „Friza” Wiśniewskiego. Influencer miał powiedzieć: „spośród milionów ludzi nie ma ani jednej, która byłaby w stanie ukończyć wyzwanie. Jeśli uda ci się uchwycić zdjęcie, przekażę ci 50 tys. złotych. To prawda” [czas nagrania 0:01].
Nagranie zdobyło dużą popularność. Wyświetlono je około 1,5 mln razy. Uzyskało także ponad 50 tys. reakcji.
Profil podszywa się pod znanego twórcę
Konto, które udostępniło film, jest fałszywe i nie należy do youtubera – Karola „Friza” Wiśniewskiego. Ma tylko 12 tys. obserwujących. Oficjalny profil influencera na TikToku śledzi około 2,9 mln osób. Nie ma na nim żadnych nagrań, w których youtuber informuje o możliwości wygrania dużych pieniędzy w zamian za wykonywanie wyzwań, takich jak np. uchwycenie wizerunków obracających się zwierząt.
Takich przekazów nie znajdziemy również na oficjalnym koncie Friza na portalu YouTube, gdzie obserwuje go ponad 5 mln ludzi. Profil podszywający się pod twórcę wykorzystuje do tworzenia fałszywych filmów zdjęcia i fragmenty nagrań, które youtuber dodaje w swoich mediach społecznościowych.


Do stworzenia filmu wykorzystano AI
W fałszywym nagraniu nie wypowiada się Karol „Friz” Wiśniewski. Ruch jego warg nie zgrywa się z wypowiadanymi słowami. Głos prawdopodobnie wygenerowano przy użyciu sztucznej inteligencji.
Dzięki technice wstecznego wyszukiwania obrazem udało nam się odnaleźć oryginalny materiał, który twórca opublikował na swoim kanale na YouTube w 2024 roku. W krótkim filmiku o tytule: „Jak zarobiłem pierwsze pieniądze?” Friz ani razu nie wspomina o żadnych konkursach czy wyzwaniach, dzięki którym można wygrać 50 tys. złotych.
Fałszywe konto prowadzi do niebezpiecznej strony
Na profilu oszustów wskazano, że aby odebrać nagrodę, należy wejść w link zamieszczony pod liczbą obserwujących, który prowadzi do podejrzanej witryny. Na stronie jesteśmy proszeni o rejestrację (podanie numeru telefonu lub adresu e-mail) w ciągu 30 minut – jeśli się spóźnimy, nagroda rzekomo straci ważność.
Podana witryna powstała w celu popełnienia oszustwa. Udostępnienie danych na takich stronach wiąże się z utratą poufnych informacji oraz pieniędzy. Oszuści mogą również zachęcać do zainstalowania oprogramowania, które umożliwi im zdalne obserwowanie naszej aktywności w internecie. Dzięki temu zdobywają hasła, np. do kont bankowych.
Na Facebooku można znaleźć posty internautów (1, 2, 3), którzy uwierzyli w treści udostępniane na fałszywym koncie tiktokowym. Te osoby informowały, że profil jest oszustwem, a po wykonaniu zadania i rejestracji nie otrzymali obiecanej nagrody. W jednym z wpisów czytamy: „no i gdzie ta kasa – kłamco”.
Warto sprawdzać konta, które rzekomo gwarantują duże zyski w zamian za np. wykonanie prostego zadania. Najczęściej za takimi ofertami stoją oszuści, którzy starają się wzbudzić zaufanie u odbiorców i przekonać ich do niebezpiecznej rejestracji. Wykorzystują do tego m.in. wizerunki znanych osób czy przedsiębiorców.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter