Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Rolnik płacze, bo policja zabrała mu krowy. Czy to prawdziwy film?
Zrozpaczony Francuz żali się na nagraniu, że służby porządkowe odbierają mu zwierzęta, jednak nie wszystko się w tej historii zgadza. Wyjaśniamy, dlaczego wideo nie jest autentyczne.
Fot. Pixabay / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Rolnik płacze, bo policja zabrała mu krowy. Czy to prawdziwy film?
Zrozpaczony Francuz żali się na nagraniu, że służby porządkowe odbierają mu zwierzęta, jednak nie wszystko się w tej historii zgadza. Wyjaśniamy, dlaczego wideo nie jest autentyczne.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie rolnika płaczącego z powodu odebrania mu krów przez policjantów.
- Film został wygenerowany z użyciem narzędzi sztucznej inteligencji. Pochodzi z konta publikującego materiały stworzone przez AI.
- Podobnych przykładów fałszywych rozmów z francuskimi rolnikami było w ostatnim czasie więcej.
Nadal trwają protesty rolników we Francji. Rozpoczęły się one po akcji przymusowego uboju bydła z uwagi na epidemię. Niedawno część uczestników protestów demonstrowała pod domem prezydenta – zrzucano odpady rolne w pobliżu budynku. Rząd wzywa związki rolników, aby powstrzymały się od blokowania dróg w okresie świątecznym.
Podczas przeglądania mediów społecznościowych można natrafić na nagrania przedstawiające zrozpaczonych rolników, którym jest odbierana trzoda. Na Facebooku zamieszczono film z podpisem: „Francuski rolnik z bezradności płacze, gdy policja odbiera mu jego krowy”. Całość zwieńczono komentarzem: „Wiecie teraz, dlaczego Europejczycy nie mają dostępu do broni, a Amerykanie mają”.
Wpis wyświetlono ponad 18 tys. razy. Wśród komentujących znalazły się osoby, które uwierzyły, że nagranie jest prawdziwe [pisownia oryginalna]: „Gdzie te łobuzy ciągną krówki ? Aż hodowca płacze za nimi?”.
Co wzbudza wątpliwości w nagraniu z płaczącym rolnikiem?
To nie pierwszy raz, kiedy podobne łzawe sceny pojawiają się w mediach społecznościowych. W ubiegłym tygodniu analizowaliśmy kilka nagrań, także przedstawiających zrozpaczonych francuskich rolników. Jak się okazało, filmy nie były autentyczne.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku analizowanego nagrania. Jeśli przyjrzymy się mu bliżej, to zobaczymy na nim znak wodny profilu @storyncredible na TikToku. To samo konto publikowało wywiady z rolnikami wygenerowane przez AI – nagrania, które wcześniej zdobyły popularność w sieci, a obecnie są niedostępne, ponieważ zostały usunięte. Nie znajdziemy aktualnie na tym profilu również weryfikowanego materiału wideo. Zamiast tego widzimy np. filmy z wygenerowaną postacią Jezusa, co dowodzi, że profil publikuje treści stworzone przez AI i nie jest wiarygodnym źródłem.
Film z płaczącym rolnikiem stworzony z użyciem sztucznej inteligencji
Nawet bez wiedzy o miejscu pierwotnej publikacji filmu jesteśmy w stanie ocenić, że nie jest on wiarygodny. Wystarczy przyjrzeć się krowie, która pod koniec nagrania porusza się w nietypowy sposób [czas nagrania 0:08].
Jak się okazuje, materiał wideo, podobnie jak poprzednie podobne nagrania, nie jest prawdziwy. Analiza przeprowadzona z użyciem narzędzia Hive.ai wykazała, że powstał on z wykorzystaniem AI.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter




