Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
To zdjęcie nie przedstawia zniszczeń we francuskim sklepie po Black Friday
Kontekst zdjęcia został zmanipulowany – nie ma ono związku z wydarzeniami we Francji i nie powstało w trakcie promocji z okazji Black Friday. W tekście wyjaśniamy, jakie jest źródło fotografii i w jakich okolicznościach powstało.
fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
To zdjęcie nie przedstawia zniszczeń we francuskim sklepie po Black Friday
Kontekst zdjęcia został zmanipulowany – nie ma ono związku z wydarzeniami we Francji i nie powstało w trakcie promocji z okazji Black Friday. W tekście wyjaśniamy, jakie jest źródło fotografii i w jakich okolicznościach powstało.
ANALIZA W PIGUŁCE
- W sieci udostępniono fotografię zniszczonego sklepu, a z dołączonego opisu miało wynikać, że zniszczeń dokonali czarni migranci we Francji w trakcie jednej z promocji na Black Friday.
- Kontekst tego zdjęcia jest inny – fotografia powstała 30 maja 2020 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych i przedstawia zamieszki, które rozwinęły się w trakcie jednego z protestów po śmierci 46-letniego Georga Floyda.
Dezinformacja w sieci na temat uchodźców i migrantów przybiera bardzo różne formy. Tym razem w sieci pojawiła się informacja o tym, że „bogaci inżynierowie” – jak pogardliwie nazwano osoby czarne – dokonali zniszczeń we francuskim sklepie w trakcie promocji na Black Friday. We wpisach (1, 2) o szyderczym charakterze nie podano jednak tego, w który dokładnie dzień wykonano zdjęcie ani w jakim sklepie doszło do feralnego wydarzenia.
Nikt nie zanegował autentyczności opisu zdjęcia – w sekcji komentarzy pod jednym z wpisów na Facebooku pojawiły się rasistowskie i przemocowe wypowiedzi. Jak pisał jeden z użytkowników: „Przy wyjściu ze sklepu powinien stać pan z bejsbolem i dziękować za zakupy”.
Nie Francja ani sklep na Black Friday – to protesty w USA w 2020 roku
Wiązanie fotografii zniszczeń w sklepie z wydarzeniami we Francji jest przejawem manipulacji. Kontekst zdjęcia zweryfikowaliśmy przy użyciu aplikacji Google Lens oraz wyszukiwarki obrazów TinEye. Na podstawie dostępnych wyników dowiedzieliśmy się, że fotografia po raz pierwszy pojawiła się kilka lat temu i została wykonana 30 maja 2020 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych przez fotoreporterkę Emily Matthews, związaną z agencją Associated Press.
Z opisu wynika, że do zniszczeń w sklepie uwiecznionym na zdjęciu doszło na skutek antypolicyjnych protestów w USA po śmierci 46-letniego Georga Floyda, który został uduszony przez policjanta w trakcie interwencji. We wspomnianych protestach w Pittsburghu wzięło udział ponad tysiąc osób.
Wydarzenie w Pittsburghu rozpoczęło się pokojowym marszem, ale po kilku godzinach od startu niektórzy uczestnicy wszczęli zamieszki, przez które doszło do zniszczeń i grabieży. W związku z niepokojami tamtego dnia aresztowano ponad 40 osób.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter