Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Imponderabilia] Ile dzieci pada ofiarą nienawiści w internecie?
[Imponderabilia] Ile dzieci pada ofiarą nienawiści w internecie?
![]()
Problem związany z tym, ile dzieci dzisiaj pada, to jest ponad połowa, ofiarą nienawiści w necie, do 12. roku życia.
- Brakuje aktualnych badań dotyczących nienawiści w internecie, które skupiałyby się na dzieciach do 12. roku życia lub tuż po ukończeniu tego wieku. Z tego względu wypowiedź Szymona Hołowni oceniamy jako nieweryfikowalną.
- Zgodnie z raportem NASK „Nastolatki 3.0” 60 proc. nastolatków doświadczyło cyberprzemocy (s. 60). Badanie przeprowadzono w 2022 roku i wzięli w nim udział uczniowie dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i dwóch pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, czyli osoby zazwyczaj w wieku 13–17 lat (s. 5).
- Z badania EU Kids Online (2020 rok) wynika, że 33 proc. dzieci w wieku 9–11 lat było w ciągu ostatniego roku ofiarami przemocy – w internecie lub poza nim (s. 54).
- W raporcie fundacji Global Dignity z 2016 roku wskazano, że hejtu doświadczyło 43 proc. osób w wieku 12–24 lata (s. 7).
Nastolatki doświadczają cyberprzemocy. Raport NASK
Według raportu NASK „Nastolatki 3.0” ponad połowa nastolatków doświadczyła cyberprzemocy (s. 60), ale badanie to nie objęło dzieci w wieku 12 lat i młodszych. Przeprowadzono je w 2022 roku wśród uczniów dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i dwóch pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, czyli osób zazwyczaj w wieku 13–17 lat (s. 5). Nastolatków spytano, czy kiedykolwiek doświadczyli cyberprzemocy, bez precyzowania, kiedy to się stało.
Młodzież wskazała (s. 60), że najczęściej pada ofiarą wyzwisk (39 proc. wskazań) i ośmieszania (24 proc.). Mniej osób doświadczyło straszenia (16 proc.), rozpowszechniania kompromitujących materiałów na swój temat (12 proc.) i szantażowania (12 proc.). Badanie wykazało także, że chłopcy nieco częściej niż dziewczęta spotykają się z cyberprzemocą (s. 61).
Cyberprzemoc wobec najmłodszych. Badanie EU Kids Online
W ostatnich latach przeprowadzono także inne badania dotyczące cyberprzemocy, której doświadczają dzieci i młodzież, jednak nie znaleźliśmy żadnego, które skupiałoby się konkretnie na grupie, do której odwołuje się Szymon Hołownia.
Z badania EU Kids Online z 2020 roku wynika, że 33 proc. dzieci w Polsce w wieku 9–11 lat było w ciągu ostatniego roku ofiarami przemocy. Badanie dotyczyło jednak problemów doświadczanych w internecie lub poza nim (s. 54) łącznie, a więc nie tylko samej cyberprzemocy.
W podsumowaniu przygotowanym dla Polski wskazano, że niewielu młodych ludzi narażonych jest na poważne zagrożenia, takie jak wiadomości o charakterze seksualnym (14 proc.). Tylko 9 proc. uczniów przyznało, że wysyłało w sieci obraźliwe wiadomości, a 7 proc. dopuściło się cyberprzemocy czy mowy nienawiści (s. 149). Jednocześnie dodano:
„Niestety odsetek biernych odbiorców jest wyższy i wynosi jedną trzecią. Młodzi ludzie ogólnie krytycznie oceniają swoje kompetencje online – tylko około 60% wysoko ocenia swoją zdolność do decydowania o tym, jakie treści mogą być publikowane w internecie”.
Hejt w sieci a młodzi ludzie. Tylu go doświadcza
„Wilki i owce w Internecie, czyli raport na temat hejtu wśród młodzieży” – to tytuł publikacji przygotowanej przez fundację Global Dignity. Raport przygotowano na podstawie badania przeprowadzonego w 2016 roku wśród młodych osób w wieku od 12 do 24 lat (s. 38). Wynika z niego, że hejtu doświadczyło 43 proc. badanych (s. 7).
„Dla co siódmego młodego człowieka hejt stał się codziennością: zarówno sam hejtuje jak i hejtu doświadcza. Co trzecia osoba padła ofiarą hejterów, pomimo iż sama nie komunikuje się w ten sposób” czytamy w raporcie. Podkreślono także, że zjawisko hejtu nasila się w okresie szkoły ponadgimnazjalnej (s. 9).
Demagog współpracuje z kanałem „Imponderabilia”
W ramach współpracy z Karolem Paciorkiem z kanału „Imponderabilia” sprawdzamy wypowiedzi kandydatów na prezydenta – gości jego kanału. Skróty naszych analiz zobaczysz na nagraniu rozmowy z kandydatem. Ich pełne wersje przeczytasz na naszej stronie.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter