Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Imponderabilia] Jaką część Sejmu stanowią kobiety?
[Imponderabilia] Jaką część Sejmu stanowią kobiety?
![]()
W tej sprawie [prawa do aborcji – przyp. Demagog] powinno być [referendum – przyp. Demagog], dlatego że w Sejmie masz 70 proc. facetów, a w społeczeństwie masz 50 proc. kobiet.
- Aktualnie (4 kwietnia 2025 roku) Sejm składa się w 68,7 proc. z mężczyzn (316 posłów) i 31,3 proc. kobiet (144 posłanek).
- Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w połowie czerwca 2024 roku populacja Polski składała się w 48 proc. z mężczyzn, a w 52 proc. – z kobiet (s. 8).
Co trzecia osoba w Sejmie to kobieta
Obecnie trwa X kadencja Sejmu, w którym zasiada łącznie 460 posłów. Zgodnie ze stanem na pierwszy tydzień kwietnia 2025 roku w jego skład wchodzi 316 posłów i 144 posłanki. Oznacza to, że mężczyźni stanowią 68,7 proc. składu izby niższej parlamentu, a kobiety: 31,3 proc.
Najwięcej kobiet zasiada w klubie parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej (66). Za to największy odsetek kobiet znajdziemy w kole poselskim Razem (60 proc.).
Więcej kobiet niż mężczyzn
Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w połowie ubiegłego roku w naszym kraju żyło 37,56 mln osób (s. 11). Nieco ponad połowę z nich, prawie 52 proc., stanowiły kobiety (s. 10).
Raport GUS wskazuje, że kobiety przeważają przede wszystkim wśród osób powyżej 50 roku życia, a zwłaszcza w grupie w wieku poprodukcyjnym (s. 12). Za to wśród młodszych osób nieco przeważają mężczyźni (s. 12).
Przewaga kobiet nad mężczyznami jest widoczna przede wszystkim w miastach – tutaj na 100 mężczyzn przypada 112 kobiet (s. 10). Nieco inaczej jest na wsiach, gdzie liczby te są zbliżone (100 do 101).
Demagog współpracuje z kanałem „Imponderabilia”
W ramach współpracy z Karolem Paciorkiem z kanału „Imponderabilia” sprawdzamy wypowiedzi kandydatów na prezydenta – gości jego kanału. Skróty naszych analiz zobaczysz na nagraniu rozmowy z kandydatem. Ich pełne wersje przeczytasz na naszej stronie.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter