Strona główna Analizy Orędzie prezydenta Nawrockiego. „Polacy chcą wypełniania obietnic wyborczych”

Orędzie prezydenta Nawrockiego. „Polacy chcą wypełniania obietnic wyborczych”

W trakcie pierwszego wystąpienia prezydent Nawrocki podkreślił, że politycy muszą dotrzymywać słowa, realizując obietnice wyborcze. Co Polakom obiecał nowy prezydent? Kiedy rozliczymy głowę państwa z pierwszych obietnic?

Na grafice widać prezydenta Karola Nawrockiego na tle sali sejmowej.

Fot. Shutterstock / Wikimedia Commons / Modyfikacje: Demagog

Orędzie prezydenta Nawrockiego. „Polacy chcą wypełniania obietnic wyborczych”

W trakcie pierwszego wystąpienia prezydent Nawrocki podkreślił, że politycy muszą dotrzymywać słowa, realizując obietnice wyborcze. Co Polakom obiecał nowy prezydent? Kiedy rozliczymy głowę państwa z pierwszych obietnic?

W środę 6 sierpnia 2025 roku Karol Nawrocki objął urząd Prezydenta RP. Po złożeniu przysięgi wygłosił pierwsze orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym.

Chociaż byliśmy gotowi do weryfikacji wypowiedzi nowego prezydenta, to w trakcie przemówienia skupił się on na przypominaniu swoich obietnic. Nie wygłosił żadnych słów, które byłyby weryfikowalne, a tym samym możliwe do sprawdzenia przez Demagoga.

Podsumowujemy więc, o czym prezydent mówił podczas orędzia oraz jakie złożył obietnice.

Pierwsze słowa prezydenta Nawrockiego

– Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a władzę zwierzchnią w Rzeczypospolitej sprawuje naród. Dlatego witam naród polski! – tak Karol Nawrocki rozpoczął swoje pierwsze wystąpienie jako prezydent. Następnie podziękował za głosy otrzymane w wyborach, a tym, którzy na niego nie zagłosowali, za udział w głosowaniu.

Karol Nawrocki podkreślił, że Polacy oczekują, że politycy będą wypełniać swoje obietnice. Dlatego też zapewnił, że zrealizuje swoje obietnice wyborcze, zebrane w tzw. Planie 21. – Zamierzam być konsekwentny i zdeterminowany w realizacji Planu 21 – zapowiedział.

Głos narodu, a nie politycznych emocji

W swoim przemówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent zapewnił, że będzie podejmował decyzji ponad podziałami politycznymi panującymi w kraju. – Będę głosem narodu, wiernym swojemu programowi – powiedział

Oznajmił, że będzie głosem tych, którzy chcą suwerennej Polski w Unii Europejskiej, chcą kraju wspierającego edukację dzieci i inwestującego w swój rozwój, a także kraju bezpiecznego, będącego w Sojuszu Północnoatlantyckim i w dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. 

„Wierzę, że moja prezydentura przywróci wiarę w składane obietnice”

Prezydent przypomniał, że w swoim programie wyborczym przedstawił wizję Polski jako państwa ambitnego, będącego miejscem rozwoju i wielkich przełomowych projektów. Dodał, że jego program ma na celu zrównoważony rozwój kraju, bez podziału na „Polskę A i Polskę B”.

– Plan 21 i mój program to NIE dla nielegalnej imigracji, TAK dla polskiej złotówki, nie dla euro – zadeklarował polityk. Obiecał również, że nie pozwoli podnieść wieku emerytalnego (choć obecnie zarówno rząd, jak i opozycja nie deklarują chęci wprowadzenia takiej zmiany).

Po przypomnieniu kilku postulatów ze swojego programu Karol Nawrocki podkreślił głęboką wiarę w to, że jego prezydentura przywróci zaufanie w składane obietnice

– Przez 5 lat, w każdą godzinę, każdego dnia, w każdym tygodniu, każdą decyzją i inicjatywą ustawodawczą będę wypełniał swoje zobowiązania wobec moich wyborców i wobec tych, którzy brali udział w wyborach – zadeklarował.

Jakie nowe obietnice złożył prezydent?

W trakcie swojego wystąpienia prezydent złożył dwie nowe obietnice. Zapowiedział, że 7 sierpnia 2025 przedstawi projekt ustawy zmieniającej plan budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Oświadczył również, że powoła przy Pałacu Prezydenckim radę do spraw naprawy ustroju państwa. Uznał, że niezbędne jest stworzenie miejsca dialogu wszystkich środowisk na temat konsekwentnej naprawy porządku prawnego. Stwierdził, że potrzebne jest opracowanie nowego projektu konstytucji, który miałby powstać do 2030 roku.

Sprawdzamy pierwsze obietnice prezydenta

Już w najbliższych dniach sprawdzimy pierwsze obietnice Nawrockiego, które pochodzą z jego programu wyborczego. W trakcie kampanii polityk zapowiedział, że sześć projektów ustaw zgłosi w Sejmie już pierwszego dnia urzędowania. Dotyczą one: 

  • podwyższenia drugiego progu podatkowego do 140 tys. zł rocznie, 
  • zwolnienia z podatku dochodowego do 140 tys. zł rocznie dla rodzin mających co najmniej dwoje dzieci, 
  • wprowadzenia ulg prorodzinnych dla przedsiębiorców, 
  • likwidacji tzw. podatku Belki (również do kwoty 140 tys. zł rocznie),
  • obniżenia podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc., 
  • gwarancji waloryzacji emerytur – zawsze o minimum 150 zł i nie mniej niż inflacja.

O tym, z czego dokładnie będziemy rozliczać nowego prezydenta w dłuższej perspektywie, napisaliśmy w innym artykule. Przekonamy się, czy ta prezydentura rzeczywiście będzie miała szansę przywrócić wiarę Polaków w obietnice składane przez polityków. Pierwszy test Karol Nawrocki przejdzie już 7 sierpnia.

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!

    Dowiedz się, jak radzić sobie z dezinformacją w sieci

    Poznaj przydatne narzędzia na naszej platformie edukacyjnej

    Sprawdź