Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Jakie jest poparcie Polaków dla członkostwa w Unii Europejskiej?
Jakie jest poparcie Polaków dla członkostwa w Unii Europejskiej?
W marcu akceptacja obecności Polski w Unii Europejskiej osiągnęła rekordowy poziom, najwyższy od 2004 r., czyli 91%.
CBOS przeprowadził w kwietniu badanie opinii publicznej dotyczące poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W sondażu tym 59% respondentów odpowiedziało że zdecydowanie popierają członkostwo Polski w UE, a 32% badanych, że raczej popiera członkostwo Polski we Wspólnocie. Daje to łączny wyniki 91% poparcia obecności naszego kraju w UE.
Pytanie takie CBOS zadawał również w przededniu wcześniejszych wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc w 2004, 2009 oraz 2014.
W 2004 roku liczba zwolenników obecności Polski w UE wahała się od 61% w styczniu do 72% w maju.
W roku 2009 akceptacja członkostwa wynosiła 85%, natomiast w 2014 roku wyniosła 83% w styczniu i wzrosła do 89% w marcu.
Jak zauważa CBOS, na niecały miesiąc przed 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej i przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, odnotowano rekordowo wysokie poparcie dla członkostwa Polski w tej organizacji. Choć Paulina Hennig-Kloska myli się co do daty przeprowadzenia sondażu, nie jest to błąd drastycznie wpływający na wydźwięk jej wypowiedzi, w związku z czym uznajemy ją za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter