Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Kobiety popierające Nawrockiego? Zdjęcie wygenerowała sztuczna inteligencja
Kobiety popierające Nawrockiego? Zdjęcie wygenerowała sztuczna inteligencja
- Agnieszka Soin, posłanka PiS, opublikowała na Facebooku zdjęcie kobiet z opisem „Polskie dziewczyny ZA Nawrocki 2025”.
- Narzędzia, takie jak Hive AI i Sightengine, wskazują, że zdjęcie zamieszczone przez Agnieszkę Soin wygenerowała sztuczna inteligencja.
- Również charakterystyczne elementy grafiki pozwalają sądzić, że została wygenerowana przez AI. Niektóre parasolki są pozbawione rączek i wydają się lewitować. Dłonie kobiet wyglądają nienaturalnie i są zdeformowane.
- Zdjęcie, które miało potwierdzać, że polskie kobiety popierają Karola Nawrockiego, nie jest autentyczne. Dlatego wpis Agnieszki Soin oceniamy jako fałsz.
11 marca 2025 roku Agnieszka Soin – posłanka PiS – udostępniła na Facebooku zdjęcie przedstawiające grupę młodych kobiet z transparentem „Nawrocki 2025”. Ten wpis posłanki budzi największe zainteresowanie odbiorców ze wszystkich postów opublikowanych przez nią w tym roku – dotychczas zareagowało na niego 15 tys. osób, niemal 8 tys. go skomentowało, a ponad 500 użytkowników podało go dalej.
Obserwujący są podzieleni – jedni komentują przychylnie („Brawo dla wspaniałych dziewczyn. Pozdrawiam serdecznie tylko KAROL”), inni pozostają krytyczni („Nawrocki to zło wcielone!”). Wiele z komentarzy ma obraźliwy charakter. Pogardliwe uwagi są kierowane pod adresem kobiet przedstawionych na zdjęciu oraz wyborców, zarówno tych popierających Karola Nawrockiego, jak i tych wspierających jego politycznych konkurentów.
Jedynie kilkoro z komentujących zwróciło uwagę, że zdjęcie mogło zostać wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Grzegorz Kramer, działający w internecie jezuita (1, 2) i autor książek, zapytał pod postem: „W Polsce nie ma realnych kobiet? Są tylko takie wygenerowane przez sztuczną inteligencję?”.
Skąd wiemy, że grafikę wygenerowała sztuczna inteligencja?
Agnieszka Soin nie podała informacji o tym, gdzie i kiedy zostało zrobione zdjęcie, które udostępniła. Towarzyszy mu jedynie podpis „🇵🇱 Polskie dziewczyny ZA Nawrocki 2025 🇵🇱”. Dwa dni wcześniej to samo zdjęcie opublikował Jan Warzecha, poseł PiS – także nie podał jego źródła.
Mimo że zdjęcie jest kiepskiej jakości, można zauważyć szczegóły, które wskazują, że zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Część parasolek znajdujących się na zdjęciu nie posiada rączek i wygląda, jakby wisiała w powietrzu. Same dłonie kobiet na grafice albo są ukryte w nienaturalny sposób, albo mają nieanatomiczny kształt.
Ponadto w tle widać zielone drzewa, dzień jest słoneczny, a pozujące kobiety mają na sobie letnie sukienki, w większości bez rękawów. Warto zwrócić uwagę, że kandydatura Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich została ogłoszona w listopadzie 2024 roku, a obecnie jest marzec.

Narzędzie Sightengine wskazuje na 99 proc. prawdopodobieństwo wygenerowania zdjęcia przez AI.
Rezultat wyszukiwania grafiki przez narzędzie TinEye wskazuje, że nie była do tej pory publikowana w wiarygodnych źródłach. Według narzędzia Hive AI prawdopodobieństwo, że grafika zawiera elementy wygenerowane przez AI, wynosi 95,8 proc. Z kolei z analizy Sightengine wynika, że na 99 proc. zdjęcie jest fałszywe. Narzędzie wskazuje MidJourney jako źródło obrazu.
Jak zagłosowałby kobiety?
Według wyników badaniu preferencji wyborczych CBOS opublikowanych na początku marca liderem poparcia wśród kobiet jest Rafał Trzaskowski. Według sondażu prezydent Warszawy mógłby liczyć na głos 38 proc. kobiet, podczas gdy poparcie dla Karola Nawrockiego zadeklarowało 25 proc. kobiet. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego wygenerowane grafiki przedstawiają akurat kobiety.
Nie wszystkie sondaże są niekorzystne dla szefa IPN. Gdy 18 stycznia 2025 roku Bartłomiej Sienkiewicz, europoseł KO, został zapytany w TVP Info o poparcie dla Nawrockiego wśród kobiet, odpowiedział:
– Myślę, że to jest z jednej strony ta część elektoratu, która jest przywiązana do tradycyjnych ról. Mianowicie, to mężczyzna, głowa rodziny, decyduje o tym, jakie rodzina ma poglądy polityczne.
W odpowiedzi na słowa Sienkiewicza zainicjowana została internetowa akcja „Mój prezydent, mój wybór”. Do akcji dołączyła rzeczniczka Nawrockiego – Emilia Wierzbicki, która napisała w serwisie X: „Zgodnie z moją decyzją, Mąż oczywiście też zagłosuje na @NawrockiKn”.
Kobiety wolą Nawrockiego? Piosenka wygenerowana przez AI
Na podstawie udostępnionych zdjęć powstało wideo, któremu towarzyszy piosenka „My kobiety”. Na antenie zaprezentowała je prawicowa telewizja wPolsce24 z informacją, że „Kobiety wolą Nawrockiego”.
Prowadząca program „Polityczna Torebka Jakubowskiej” nie dodała jednak, że za warstwę muzyczną odpowiada sztuczna inteligencja.
AI w kampanii Nawrockiego
W lutym opisywaliśmy na łamach Demagoga, jak materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję są wykorzystywane w promocji Karola Nawrockiego. Wówczas filmy zachęcające do głosowania na kandydata popieranego przez PiS były udostępniane przez anonimowe konta. Tym razem jednak udostępnili je również politycy PiS – na swoich oficjalnych profilach.
Materiały nie zawierają informacji, że zostały wygenerowane przez AI. I chociaż wiele treści utworzonych przez sztuczną inteligencję wydaje się łatwych do rozpoznania, to eksperci wskazują, że nie wszyscy użytkownicy potrafią rozpoznać fałszywe przekazy.
Takie działania mogą prowadzić do tzw. AI slop boomertrap, czyli „pułapki na boomera”. Oznacza to, że trudności osób starszych w rozpoznawaniu filmów i grafik generowanych przez sztuczną inteligencję są wykorzystywane, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców związane z udostępnianymi treściami.
W przypadku kandydata popieranego przez PiS jest szczególnie istotne, ponieważ wyniki badań exit poll pracowni Ipsos wskazują na to, że w wyborach parlamentarnych w 2023 roku to PiS cieszył się największym poparciem wśród najstarszych wyborców.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter