Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ukraińscy uchodźcy. Czy Rosja była pierwszym kierunkiem?
Ukraińscy uchodźcy. Czy Rosja była pierwszym kierunkiem?
![]()
Największa liczba [osób – przyp. Demagog] to do Rosji ratowała się, salwowała się ucieczką z Ukrainy.
- Dwa tygodnie po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę UNHCR opublikował raport, w którym stwierdzono, że najwięcej uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Polsce (s. 4).
- Trzy miesiące po ataku Rosji na Ukrainę w naszym kraju było 3,5 mln osób, które uciekły przed wojną. W Rumunii znalazło się 980,2 tys. uchodźców z Ukrainy, a w Rosji – 971,4 tys.
- Pojawiły się doniesienia, że Ukraińcy byli poddawani przez Rosjan przymusowym przesiedleniom. Wskazała na to w raporcie organizacja Human Rights Watch, która podkreślała, że stanowi to zbrodnię wojenną. O tym samym zjawisku pisała organizacja Amnesty International.
- Według najnowszych danych najwięcej uchodźców z Ukrainy jest zarejestrowanych w Niemczech (1,24 mln), w Rosji (1,22 mln) i w Polsce (993,8 tys.).
Grzegorz Braun o tym, gdzie uciekali uchodźcy z Ukrainy
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła pełnoskalową wojnę z tym państwem. Tylko w ciągu pierwszych dni po inwazji Rosji z Ukrainy uciekło ponad 2 mln osób. Grzegorz Braun poruszył temat wybuchu wojny w rozmowie z Karolem Plewą z Super Expressu i stwierdził, że ludzie uciekali przede wszystkim do Rosji.
– Wie pan, że największa liczba to do Rosji ratowała się, salwowała się ucieczką z Ukrainy. Za chwilę oni obudzą się w państwie może nie kadłubowym, ale mocno zredukowanym terytorialnie. I na kogoś czy oni sami, czy starsi i mądrzejsi, będą chcieli przekierować frustrację, gniew Ukraińców – mówił i wskazywał, jak ważne są dobre relacje Polski z jej sąsiadami.
Z Ukrainy uciekano przede wszystkim do Polski
W marcu 2022 roku Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) opublikowało raport, w którym napisano, że najwięcej uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Polsce. Dokładnie 6 marca 2022 roku liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski, sięgnęła 1 mln osób (s. 4).
Trzy miesiące po ataku Rosji na Ukrainę, a więc pod koniec maja, w naszym kraju było 3,5 mln osób, które uciekły przed wojną. Jak czytamy w raporcie UNHCR, pod względem liczby uchodźców na drugim miejscu znalazła się Rumunia, gdzie schroniło się do tego czasu 980,2 tys. uchodźców z Ukrainy, a na trzecim Rosja, gdzie znalazło się 971,4 tys. osób uciekających przed wojną.
Human Rights Watch: Rosja zmusza do wyjazdu na swoje terytorium
W sierpniu 2022 roku organizacja Human Rights Watch opublikowała raport, z którego wynika, że Ukraińcy byli zmuszani przez Rosjan do przemieszczenia się na terytorium Rosji.
Przymusowe przesiedlenia dotyczyły m.in. osób uciekających z oblężonego przez Rosjan Mariupola i obwodu charkowskiego. Jak podkreślono w raporcie, przesiedlenia cywilów są zabronione na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego i stanowią zbrodnię wojenną.
W listopadzie tego samego roku pisała o tym inna organizacja zajmująca się prawami człowieka – Amnesty International. Wskazano, że osoby z Ukrainy były przesiedlane do Rosji wbrew swojej woli. Podczas tego procesu dzieci były rozdzielane z rodzinami. Organizacja podkreślała:
„Przeprowadzane przez Rosję przymusowe przesiedlenia i deportacje stanowią zbrodnie wojenne. Amnesty International stoi na stanowisku, że te karygodne działania Rosji należy zbadać również pod kątem możliwego popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości”.
Gdzie są teraz uchodźcy z Ukrainy?
Nie wiemy więc, ile osób z Ukrainy, które przyjechały do Rosji, przebywa tam dobrowolnie, a ile nie ma innego wyjścia.
Z danych z połowy 2024 roku wynika, że w Rosji zarejestrowano 1,223 mln Ukraińców. Więcej jest jednak w Niemczech, bo łącznie 1,243 (dane ze stycznia 2025 roku). Polska jest pod tym względem na trzecim miejscu. W styczniu tego roku było zarejestrowanych u nas 993,8 tys. osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter