Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
W Niemczech jest najwięcej uchodźców z Ukrainy? Sprawdzamy
W Niemczech jest najwięcej uchodźców z Ukrainy? Sprawdzamy
Dzisiaj najwięcej uchodźców wojennych jest nie w Polsce, z Ukrainy, tylko w Niemczech.
- Według danych Eurostatu na koniec kwietnia 2024 roku Polska obejmowała ochroną tymczasową 949 365 uchodźców z Ukrainy. W tym samym czasie w Niemczech przebywało 1 277 655 Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.
- Zbliżone dane znajdziemy na stronie UNHCR. Według nich w Polsce i w Niemczech przebywało odpowiednio 953 895 i 1 161 170 uchodźców z Ukrainy. To stan na maj 2024 rok.
Szejna: rząd głosował przeciw paktowi migracyjnemu
Politycy podczas debaty przedwyborczej organizowanej na Kanale Zero dyskutowali m.in. na temat paktu migracyjnego. Andrzej Szejna w swojej wypowiedzi stwierdził, że nie może być tak, że w obliczu kryzysu migracyjnego każdy kraj zostanie pozostawiony sam sobie.
Jednocześnie polityk stwierdził, że obecny rząd głosował przeciwko przyjęciu paktu migracyjnego. Wiceminister zwrócił również uwagę, że obecnie to w Niemczech jest najwięcej uchodźców z Ukrainy.
Uchodźcy w Polsce i w Niemczech – dane Eurostatu
Według danych Eurostatu na koniec kwietnia 2024 roku Polska obejmowała ochroną tymczasową 949 365 uchodźców z Ukrainy (o 1,6 tys. mniej w porównaniu z marcem). Liczba ta zmniejszyła się względem roku 2022, w którym to Polska udzielała ochrony nawet ponad 1,3 mln Ukraińców (wrzesień 2022).
Jeżeli spojrzymy na Niemcy, to liczba osób z Ukrainy, którym nasz zachodni sąsiad udzielił schronienia na koniec kwietnia 2024 roku, wyniosła 1 277 655, co oznacza wzrost w stosunku do marca o 16,2 tys. osób.
Dane UNHCR są zbliżone do danych UE
Zbliżone liczby znajdziemy w danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Zgodnie z nimi 14 maja 2024 roku Polska udzielała schronienia 953 895 Ukraińcom. Z kolei według stanu na 4 maja 2024 roku, na terenie państwa niemieckiego miało korzystać ze schronienia 1 161 170 Ukraińców.
Tym samym Polska zajęła drugie miejsce w całej UE pod kątem liczby uchodźców przyjętych z Ukrainy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter