Strona główna Fake News Czy w irańskim parlamencie spalono amerykańską flagę? To stare nagranie

Czy w irańskim parlamencie spalono amerykańską flagę? To stare nagranie

W sieci pojawiło się nagranie ukazujące palenie amerykańskiej flagi przez irańskich parlamentarzystów. Wideo pochodzi jednak sprzed kilku lat i nie jest powiązane z obecną eskalacją konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. 

screen z TikToka, w tle flaga Iranu

Fot. TikTok / Pexels / Modyfikacje: Demagog

Czy w irańskim parlamencie spalono amerykańską flagę? To stare nagranie

W sieci pojawiło się nagranie ukazujące palenie amerykańskiej flagi przez irańskich parlamentarzystów. Wideo pochodzi jednak sprzed kilku lat i nie jest powiązane z obecną eskalacją konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. 

Analiza w pigułce

  • W mediach społecznościowych opublikowano materiał wideo ukazujący scenę z irańskiego parlamentu, gdzie spalono amerykańską flagę oraz wykrzykiwano hasło: „Śmierć Ameryce” (1, 2, 3).
  • Nagranie jest prawdziwe, jednak pochodzi sprzed siedmiu lat. Materiał zarejestrowano w irańskim parlamencie 9 maja 2018 roku, dzień po tym, gdy Donald Trump wycofał się z umowy nuklearnej z Iranem.
  • Jak relacjonował Bloomberg w 2018 roku, plakat z flagą USA, który w filmie palą Irańczycy, miał symbolicznie reprezentować umowę nuklearną ze Stanami Zjednoczonymi. 

Chaos informacyjny towarzyszący eskalacji konfliktów zbrojnych często prowadzi do rozpowszechniania zmanipulowanych treści. W analizach Demagoga opisywaliśmy m.in. nagrania czy zdjęcia, które rzekomo przedstawiają aktualne ataki, lub materiały, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję (1, 2). Tym razem pod lupę wzięliśmy materiał wideo przedstawiający palenie amerykańskiej flagi w irańskim parlamencie (1, 2, 3). 

Na nagraniu (1, 2, 3) umieszczono napisy [pisownia oryginalna]: „W irańskim parlamencie posłowie spalili amerykańską flagę, skandując »śmierć Ameryce « i grożą użyciem bomby atomowej przeciwko USA!”. 

Zrzut ekranu z platformy TikTok, gdzie pojawia się film przedstawiający palenie amerykańskiej flagi w irańskim parlamencie. Na nagraniu widać irańskich parlamentarzystów.

Źródło: Tiktok.com, 22.06.2025

Nagranie (1, 2, 3) zyskało spory zasięg. Na platformie TikTok film podano dalej ponad 23 tys. razy oraz zostawiono pod nim 27,6 tys. reakcji. To samo wideo na Facebooku zobaczyło ponad 2,2 tys. użytkowników. W sekcji komentarzy na TikToku czytamy [pisownia oryginalna]: „Robi się niebezpiecznie” lub „Iran nie może mieć atomu”. 

W Iranie spalono amerykańską flagę, ale w 2018 roku

Dzięki funkcjom narzędzia Google Lens udało nam się odnaleźć oryginalne nagranie. Wideo zyskujące popularność w mediach społecznościowych (1, 2, 3) nie jest sfabrykowane, jednak przedstawiona w nim sytuacja miała miejsce siedem lat temu. 

Oryginalny materiał pochodzi z 9 maja 2018 roku i widać na nim irańskich parlamentarzystów, którzy palą kartkę z symbolami niepodpisanej umowy nuklearnej, wśród których znalazła się amerykańska flaga. Datę wydarzenia potwierdzają największe światowe redakcje, takie jak: BBC, CNN, APNews, czy Bloomberg.

W krótkim reportażu Bloomberga potwierdzono, że wydarzenie miało miejsce w irańskim parlamencie [czas nagrania 00:03–00:08] – dzień po tym, jak Donald Trump wycofał się z umowy nuklearnej z Iranem. Plakat z flagą USA, który na nagraniu palą Irańczycy, miał symbolicznie reprezentować umowę nuklearną ze Stanami Zjednoczonymi [czas nagrania 00:15–00:18]. 

Wycofanie się Trumpa z umowy nuklearnej było bezpośrednią przyczyną palenia flagi

8 maja 2018 roku, podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej, Donald Trump ogłosił wycofanie Stanów Zjednoczonych z umowy nuklearnej z Iranem, szerzej znanej jako Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA).  Z ramienia Stanów Zjednoczonych umowę podpisał w lipcu 2015 roku urzędujący wtedy prezydent Barack Obama. Dokument miał na celu nałożenie ograniczeń na potęgę nuklearną Iranu w zamian za złagodzenie sankcji. Dzięki temu Iran zgodził się zlikwidować część swojego programu nuklearnego oraz udostępnić swoje obiekty w celu przeprowadzenia międzynarodowych inspekcji. 

Prezydent Donald Trump wycofał się z porozumienia – stwierdził, że „umowa z Iranem była jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, w jakie kiedykolwiek zaangażowały się Stany Zjednoczone”. 

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!