Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ukraińcy podpalili blok i uciekli? Policja dementuje
Kłęby dymu, straż pożarna i antyukraińska dezinformacja. W sieci krążą informacje o Ukraińcach, którzy podpalili mieszkanie. Sprawę wyjaśnia policja, która wskazuje, kto naprawdę spowodował pożar.
Fot. TikTok / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Ukraińcy podpalili blok i uciekli? Policja dementuje
Kłęby dymu, straż pożarna i antyukraińska dezinformacja. W sieci krążą informacje o Ukraińcach, którzy podpalili mieszkanie. Sprawę wyjaśnia policja, która wskazuje, kto naprawdę spowodował pożar.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych (1, 2) udostępniono nagranie, które ma pokazywać mieszkanie rzekomo podpalone przez obywateli Ukrainy.
- Film nie przedstawia aktualnych wydarzeń. Materiał wideo powstał w 2021 roku i pokazuje pożar budynku przy ul. Słowackiego w Raciborzu.
- Sprawę skomentowała śląska policja. Odpowiedzialnym za podpalenie okazał się 70-letni Polak, który był także lokatorem mieszkania.
Obwinianie Ukraińców za różne przestępstwa to stały motyw antyukraińskiej dezinformacji. W przeszłości obywateli tego kraju fałszywie oskarżano m.in. o zabójstwo nastolatki w Jeleniej Górze czy o przyczynienie się do śmierci pacjenta we Wrocławiu. Jeden z naszych czytelników zgłosił nam do sprawdzenia podobną informację, zgodnie z którą Ukraińcy mieli podpalić mieszkanie.
W krótkim nagraniu widzimy wysoki budynek, z którego unosi się czarny dym. Niedługo potem na miejsce zdarzenia przyjeżdża straż pożarna. Podpis pod filmem głosi, że „trzech Ukraińców podpaliło mieszkanie i uciekło”. Widoczny w materiale wideo znak wodny prowadzi do konta na TikToku, w którym film odtworzono ponad 100 tys. razy.
W komentarzach pod filmami na Facebooku i TikToku pojawia się wiele negatywnych komentarzy skierowanych przeciwko obywatelom Ukrainy. Użytkownicy piszą, że Ukraińcy przyjechali tu „niszczyć Polskę” i uprawiają „terroryzm”. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że nagranie budzi wątpliwości. Sprawdziliśmy to i faktycznie – film nie przedstawia aktualnych wydarzeń.
Nagranie płonącego bloku pochodzi z 2021 roku
Skorzystaliśmy ze wstecznej weryfikacji obrazem i udało nam się znaleźć oryginalne nagranie pożaru budynku. Film, bez podpisu o Ukraińcach, opublikowała na swoim profilu na YouTubie redakcja „Nasz Racibórz”. Wideo pochodzi z marca 2021 roku i przedstawia dojazd zastępów straży pożarnej do płonącego bloku.
Informacje o tym zdarzeniu znajdziemy w lokalnych mediach. Jak opisały nowiny.pl, do pożaru doszło na pierwszym piętrze budynku wielorodzinnego przy ul. Słowackiego w Raciborzu. Służby, które przybyły na miejsce, próbowały przekonać mężczyznę z płonącego lokalu, aby wyskoczył przez balkon, jednak mieszkaniec budynku najprawdopodobniej stracił przytomność, przez co pozostał w mieszkaniu i zmarł.
Wstępne ustalenia strażaków wskazywały na podpalenie, co mogło przyczynić się do powstania tezy o celowym zaprószeniu ognia przez Ukraińców. Niedługo po tym, jak przekazy na ten temat zdobyły popularność, do sprawy odniosła się policja.
To nie Ukraińcy, ale 70-letni Polak spowodował pożar
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach skomentowała w swoich mediach społecznościowych narrację o rzekomych podpalaczach ukraińskiego pochodzenia. Poinformowano, że za pojawienie się ognia odpowiadał lokator mieszkania, 70-letni Polak, który sam je podpalił. Jednocześnie podano, że Ukraińcy nie mają żadnego związku z pożarem w bloku.
„Przeprowadzone w sprawie czynności wykazały, że nie było żadnego udziału osób trzecich ani »ucieczki sprawców«”.
⚠️ STOP DEZINFORMACJI ⚠️
W sieci krąży film z pożaru bloku, który fałszywie opisywany jest jako rzekome podpalenie dokonane przez obywateli Ukrainy.
To nieprawda❗️👉 Pożar miał miejsce w 2021 roku w Raciborzu.
👉 Sprawcą był lokator mieszkania (wówczas 70-letni Polak), który… pic.twitter.com/PaNNtp90xJ— Policja Śląska 🇵🇱 (@PolicjaSlaska) January 29, 2026
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter


