Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ukraińscy żołnierze z protezami kończyn? To wygenerowane obrazy
W sieci popularność zdobywają zdjęcia przedstawiające parę ukraińskich żołnierzy, którzy w wyniku wojny stracili kończyny. Zweryfikowaliśmy, czy są to prawdziwe obrazy.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Ukraińscy żołnierze z protezami kończyn? To wygenerowane obrazy
W sieci popularność zdobywają zdjęcia przedstawiające parę ukraińskich żołnierzy, którzy w wyniku wojny stracili kończyny. Zweryfikowaliśmy, czy są to prawdziwe obrazy.
Analiza w pigułce:
- Na Facebooku popularność zdobywają rzekome zdjęcia pary ukraińskich żołnierzy z protezami kończyn. Wpis zdobył dużą popularność – polubiono go i udostępniono po ponad 800 razy.
- Grafiki zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję, co potwierdziła analiza narzędziem Hive AI i weryfikacja wsteczna TinEye. Źródłem obrazów jest profil na TikToku, na którym znajdziemy wiele podobnych treści, powstałych przy użyciu narzędzi AI.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W internecie łatwo trafić na fałszywe informacje i treści związane z wojną w Ukrainie (1, 2, 3). W naszym raporcie odnotowaliśmy wzrost fałszywych przekazów pojawiających się na platformach społecznościowych, w tym m.in. na Facebooku. Przykładem tego jest post z dwoma zdjęciami ukraińskiej pary: przed wojną w trakcie ślubu i „trzy lata później” – w mundurach wojskowych i z protezami kończyn. Wpis zdobył sporą popularność – udostępniono go ponad 800 razy i polubiono także 800 razy.
Niektóre z komentarzy zamieszczonych pod wpisem sugerują, że ich autorzy uwierzyli w autentyczność zdjęcia. Jeden użytkownik Facebooka pisze [pisownia oryginalna]: „Straszne tragedie Ukraińcy przechodzą a ci którzy szczują plują mordercę Putina popierają są podłymi kreaturami !!!”, inny dodaje: „Tragedia straszna! Niech miłość ich nigdy nie opuści”.
Zdjęcia wygenerowała sztuczna inteligencja
Zdjęcia pary dołączone do posta nie są prawdziwe. Obrazy zostały wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji, co można rozpoznać, m.in. gdy przyglądniemy się dłoniom przedstawionych postaci. Narzędzie Hive AI, z którego skorzystaliśmy podczas weryfikacji, wskazuje, że ta grafika na ponad 99 proc. zawiera elementy wygenerowane przez AI.
Co więcej, narzędzie do wstecznej weryfikacji grafiką (TinEye) informuje, że w swojej bazie nie ma podobnych ilustracji, co sugeruje, że to zdjęcie nie było do tej pory publikowane w wiarygodnych źródłach.
Źródłem grafiki jest profil na TikToku, na którym możemy znaleźć więcej treści stworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji, w tym wiele innych zdjęć przedstawiających rannych żołnierzy.
Wielu ukraińskich żołnierzy faktycznie straciło kończyny
Rosnąca liczba Ukraińców z niepełnosprawnościami powstałymi wskutek obrażeń wojennych jest częstym elementem debaty publicznej (1, 2, 3, 4). Dlatego zrozumiałe jest, że niektórzy mogli uwierzyć w fałszywe treści przedstawiające to zjawisko.
Reprezentanci Pryncyp, organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka personelu wojskowego, podali, że od 20 do 50 tysięcy ukraińskich żołnierzy straciło kończyny w czasie trwającego konfliktu. Wiele amputacji jest skutkiem opóźnień w ewakuacji z pola bitwy. Ostrzał często jest tak intensywny, że dowiezienie rannego żołnierza do szpitala zajmuje wiele godzin.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter