Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile jest polskich biogazowni?
Ile jest polskich biogazowni?
Przecież w Polsce jest około 100 biogazowni.
Zgodnie z przyjętą przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi definicją, biogazownia stanowi instalację służącą do celowej produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, organicznych odpadów (np. z przemysłu spożywczego) lub osadu ze ścieków czy wysypisk śmieci.
Jednym z podtypów biogazowni jest biogazownia rolnicza, która jest instalacją służącą do celowej produkcji biogazu, w której substratem są produkty pochodzące bezpośrednio z gospodarstwa rolnego: produkty rolne, pozostałości produkcji rolnej, pozostałości z przetwórstwa rolno-spożywczego, odchody zwierząt gospodarskich.
W prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego rejestrze wytwórców biogazu rolniczego stanem na dzień 31 sierpnia 2017 r. znajdowało się łącznie 86 podmiotów wytwarzających energię elektryczną z biogazu rolniczego w 95 lokalizacjach, co zgadzałoby się z szacunkami Krzysztofa Tchórzewskiego. Jednak według danych Urzędu Regulacji Energetyki, łączna liczba wszystkich elektrowni biogazowych (nie tylko biogazowni rolniczych) w Polsce jest znacznie wyższa i wynosi obecnie 301. Wytwarzają one 233,967 MW energii elektrycznej.
Krzysztof Tchórzewski nie precyzuje w swej wypowiedzi tego, czy odnosi się do całości sektora biogazowego w Polsce, czy jedynie części biogazowni rolniczych. Z tego też względu, uznajemy ją za manipulację.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter