26.05.2020 godz. 17:20

Wypowiedź

Prawda

Uzasadnienie

Wypowiedź Andrzeja Dudy oceniamy jako prawdziwą, ponieważ nie udało nam się znaleźć sondażu przedwyborczego, który wskazywałby na zwycięzcę pierwszej tury wyborów prezydenckich innego niż Bronisław Komorowski.

W analizie wzięliśmy pod uwagę sondaże publikowane od początku 2015 roku.

Wybory prezydenckie 2015

Pierwsza tura głosowania, w wyniku którego miano wybrać nowego prezydenta Polski, zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego z 4 lutego 2015 roku odbyła się 10 maja 2015 roku. Wystartowało w niej jedenaścioro kandydatów, w tym urzędujący prezydent Bronisław Komorowski i jego główny kontrkandydat, startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda.

Obie tury wyborów wygrał Andrzej Duda, zdobywając kolejno: 34.76 proc. i 51.55 proc. głosów.

Bronisław Komorowski zwycięzcą w pierwszej turze?

Analizując badania opinii od początku 2015 roku, okazuje się, że żaden z nich nie wskazywał na zwycięstwo Andrzeja Dudy. Mało tego, w pierwszych miesiącach kampanii (zwłaszcza w styczniu) pojawiło się sporo sondaży, które przewidywały wygraną Bronisława Komorowskiego już w pierwszej turze. Poniżej prezentujemy wybrane.

sondażu dla „Faktów” TVN z pierwszej połowy stycznia 2015 roku autorstwa Millward Brown Bronisław Komorowski mógł liczyć na poparcie na poziomie 65 proc., co było jego najwyższym wynikiem w całej kampanii. Drugie miejsce w sondażu przypadło Andrzejowi Dudzie, na którego głos oddać planowało 21 proc. ankietowanych.

sondażu dla „Wiadomości” TVP1 z połowy stycznia 2015 roku, przeprowadzonym przez TNS Polska, Bronisław Komorowski uzyskał wynik 56 proc., a Andrzej Duda 19 proc.

W badaniu Preferencje prezydenckie w styczniu 2015 rokuopublikowanym przez TNS, na Bronisława Komorowskiego głos planowało oddać 52 proc. ankietowanych. Andrzej Duda mógł liczyć na poparcie zaledwie 12 proc. uczestników badania. Był to najniższy wynik, jaki w całej kampanii w sondażach odnotował kandydat PiS.

sondażu Millward Brown z końca stycznia 2015 roku wynik urzędującego prezydenta wyniósł 62 proc., a Andrzeja Dudy – 18 proc.

W sondażu panelu Ariadna dla portalu Tajniki Polityki z pierwszego tygodnia lutego kandydat Platformy Obywatelskiej mógł liczyć na 53 proc. głosów. Wynik Andrzeja Dudy zatrzymał się na 20 proc.

sondażu dla Newsweek.pl autorstwa pracowni Estymator z drugiej połowy lutego 2015 roku  na Bronisława Komorowskiego planowało zagłosować 51 proc. ankietowanych. Drugi Andrzej Duda otrzymałby 25 proc. głosów.

Zgodnie z badaniem CBOS pod tytułem Preferencje w wyborach prezydenckich z marca 2015 roku w lutym poparcie urzędującego prezydenta było na poziomie 63 proc., a w marcu spadło do 52 proc., jednak nadal dawało Bronisławowi Komorowskiemu zwycięstwo w pierwszej turze. Wyniki Andrzeja Dudy ukształtowały się następująco: w lutym 15 proc., w marcu 19 proc.

Najlepsze wyniki sondażowe Andrzeja Dudy

W miarę rozwoju kampanii prezydenckiej poparcie dla kandydata PiS zaczęło rosnąć, choć żaden sondaż nie wskazał nigdy na jego zwycięstwo nad Bronisławem Komorowskim.

Co ciekawe, najwyższy wynik w historii Andrzej Duda osiągnął jeszcze w styczniu 2015 roku. Z wyników dwóch sond ulicznych przeprowadzonej przez portal ewybory.eu wynika, że główny rywal urzędującego prezydenta mógł liczyć na poparcie ok. 38 proc. ankietowanych (38,6 proc. 13 stycznia i 38,3 proc. 25 stycznia). Wyniki Bronisława Komorowskiego nadal były jednak najwyższe i oscylowały ok. 48 proc. (47,1 proc. i 48,5 proc.).

Zazwyczaj jednak poparcie dla Andrzeja Dudy nie przekraczało 33 proc. Poniżej prezentujemy te badania, które dawały mu najlepsze i najbardziej zbliżone do ostatecznych wyniki.

sondażu dla „Faktów” TVN z połowy marca 2015 roku autorstwa Millward Brown Andrzej Duda mógł liczyć na 31 proc. głosów, co oznaczało wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do analogicznego badania z początku marca oraz o 7 punktów względem wyników z połowy lutego. Poparcie dla Bronisława Komorowskiego w sondażach Millward Brown dla „Faktów” tymczasem wykazywało tendencję malejącą. Jak wspominaliśmy, jeszcze w styczniu pracownia ta przewidywała jego zwycięstwo w pierwszej turze. W połowie lutego poparcie dla urzędującego prezydenta wynosiło 47 proc., na początku i w połowie marca – 46 proc.

sondażu IBRiS na zlecenie „Super Expressu” z początku kwietnia 2010 roku Bronisław Komorowski uzyskał 40,4 proc., a kandydat PiS 30,6 proc.

sondażu zrealizowanym przez dziennikarzy gazet wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”, przeprowadzonym w połowie kwietnia 2015 roku, Bronisław Komorowski mógł liczyć na 41,5 proc., a Andrzej Duda – na 29,8 proc.

sondażu IBRiS z końca kwietnia 2015 roku chęć głosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 42 proc. ankietowanych, a na jego kontrkandydata z PiS – 29 proc. badanych.

Sondaże bezpośrednio przed wyborami

W ostatnich dwóch tygodniach poprzedzających głosowanie tylko jedno badanie przyniosło Andrzejowi Dudzie wynik wskazujący na poparcie powyżej 30 proc. Był to sondaż przeprowadzony przez dziennikarzy Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia” opublikowany 8 maja 2015 roku, a przeprowadzony w dniach 27 kwietnia-3 maja. Poparcie dla Bronisława Komorowskiego równało się w nim 39,3 proc. Andrzej Duda odnotował natomiast wynik 31,3 proc.

Na 29 proc. głosów kandydat PiS mógł liczyć w dwóch sondażach: pracowni Estymator dla „Newsweeka” z 6-7 maja, w którym poparcie Bronisława Komorowskiego wyniosło 40 proc., oraz pracowni IBRiS dla „Super Expressu” z 6 maja, zgodnie z którym na urzędującego prezydenta zamierzało zagłosować 39,7 proc. Polaków.

Ostatni oficjalny sondaż, przeprowadzony 8 maja przez IBRiS dla Radia ZET, również wskazywał, że Andrzej Duda z wynikiem 28,3 proc. (gdyby wliczać głosy niezdecydowanych, otrzymałby 31 proc.) zajmie drugie miejsce. Zwycięstwo w pierwszej turze badanie przypisywało po raz kolejny Bronisławowi Komorowskiemu, który mógł liczyć na poparcie 36,3 proc. badanych (39 proc. z niezdecydowanymi).

Wypowiedź Andrzeja Dudy uznajemy za prawdziwą, ponieważ żaden sondaż przeprowadzony od stycznia do 8 maja 2015 roku nie wskazywał na jego zwycięstwo w pierwszej turze.