Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Polska z największym spadkiem ludności w UE?
Polska z największym spadkiem ludności w UE?
![]()
Polska umiera. To w naszym kraju w 2023 roku był największy spadek ludności w całej Unii Europejskiej.
- Zgodnie z danymi Eurostatu populacja Polski 1 stycznia 2024 roku wynosiła 36,6 mln osób i w ciągu roku skurczyła się o 132,8 tys. osób. Był to największy spadek spośród wszystkich państw UE.
- Z kolei gdy porównamy lata 2022 i 2023, okaże się, że ludność Polski skurczyła się o 136 tys. osób. W tym przypadku był to drugi co do wielkości spadek w UE po Bułgarii (391 tys.).
Pełczyńska-Nałęcz: Polska umiera
„Polska umiera” – od takich słów zaczyna nagranie na TikToku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Na poparcie swojej tezy powołuje się na dane, z których wynika, że w 2023 roku Polska była krajem UE, w którym miał miejsce największy spadek ludności.
W konsekwencji postępujący spadek populacji, według minister, ma doprowadzić do „zawalenia” się systemu emerytalnego, ponieważ stosunek liczby młodych ludzi do liczby seniorów będzie zbyt mały, aby zapewnić stabilność systemu.
Polska z drugim co do wielkości spadkiem ludności
Według danych Eurostatu populacja Polski między 2022 a 2023 rokiem zmniejszyła się z poziomu 36 889 761 do 36 753 736 osób. Populacja Polski skurczyła się o 136 025 osób.
Polska nie okazała się jednak państwem Unii Europejskiej, którego populacja w analizowanym okresie spadła najbardziej. W Bułgarii spadek liczby ludności był niemal trzykrotnie wyższy niż w Polsce i wyniósł 391 227 osób. Warto zaznaczyć, że Bułgaria jest państwem o liczbie ludności przekraczającej 6 mln.
Nowsze dane. Polska na niechlubnym pierwszym miejscu
Jeśli jednak spojrzymy na stan populacji polski w roku 2023 i porównamy go z rokiem 2024, okaże się, że populacja Polski ponownie spadła, tym razem do poziomu 36 620 970 osób. Zatem liczba ludności Polski skurczyła się o 132 766 osób.
Na drugim miejscu UE znalazła się Grecja, której szacowany spadek populacji ma wynieść 16 789 osób.
Czym jest spowodowany spadek liczby ludności?
Jak pokazują dane Eurostatu, w Polsce liczba zgonów w 2023 roku przekroczyła 409 tys. Jednocześnie ubiegły rok okazał się tym rokiem, w którym miało miejsce najmniej urodzeń od czasu II wojny światowej (272 tys.).
Jak pokazują dane, migracja w 2023 roku w przypadku Polski miała dodatni bilans, co przełożyło się na 3,8 tys. osób. Zatem to w ujemnym przyroście naturalnym należy upatrywać się kurczącej populacji Polski.
Starzejące się społeczeństwo wyzwaniem dla systemu emerytalnego
Według danych GUS, na koniec 2022 roku w Polsce było 9,79 mln osób w wieku powyżej 60 lat (s. 14). Seniorzy stanowili blisko 26 proc. proc. populacji kraju.
GUS prognozuje, że liczba seniorów będzie wzrastać. W 2030 roku populacja osób powyżej 60. roku życia w polskim społeczeństwie osiągnie 10,3 mln, w 2040 roku: 11,4 mln osób, a w 2050 roku: 12,4 mln osób (s. 24). Tym samym seniorzy będą stanowić w populacji Polski: 27,8 proc. w 2030 roku, 32,5 proc. w 2040 roku i 37,4 proc. w 2050 roku.
Starzenie się populacji będzie wyzwaniem dla polskiej gospodarki, ponieważ może prowadzić do zmniejszenia liczby pracowników oraz zwiększenia się obciążeń dla systemu emerytalnego (s. 39).
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter



