Omawiamy ważne fakty dla debaty publicznej, a także przedstawiamy istotne raporty i badania.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
2016 rok w Demagogu
Rok 2016 dla zespołu Demagoga był głównie czasem podsumowań i analiz obietnic wyborczych rządu premier Beaty Szydło oraz Prezydenta Andrzeja Dudy. Przede wszystkim wokół tych wydarzeń i następstw decyzji podejmowanych przez nowy rząd oraz Prezydenta koncentrowała się praca zespołu przez miniony rok.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
2016 rok w Demagogu
Rok 2016 dla zespołu Demagoga był głównie czasem podsumowań i analiz obietnic wyborczych rządu premier Beaty Szydło oraz Prezydenta Andrzeja Dudy. Przede wszystkim wokół tych wydarzeń i następstw decyzji podejmowanych przez nowy rząd oraz Prezydenta koncentrowała się praca zespołu przez miniony rok.
Demagog w liczbach
Przez ostatnie 12 miesięcy weryfikacji zostało poddane w sumie 599 wypowiedzi 154 osób, nie licząc sporządzonych raportów oraz analiz działań i obietnic rządu, Prezydenta RP oraz Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Analizując codzienne wypowiedzi polityków uzyskano wynik świadczący o tym, iż zdecydowana większość osądów jest prawdziwa. 430 sprawdzone stwierdzenia okazały się prawdą, 99 zostały uznane za fałszywe, 59 jako wprowadzające odbiorców w błąd (manipulacja) oraz 11 nieweryfikowalnych.
W roku 2016 Stowarzyszenie Demagog nawiązało współpracę merytoryczną z Instytutem Polityk Publicznych. W ramach projektów Obywatel z energią! oraz European Energy Hub planowanych jest sprawdzenie 150 wypowiedzi polityków. Analizy wypowiedzi polityków oraz osób związanych z energetyką pojawiają się w każdą niedzielę. Celem jest zapoznawanie obywateli z rzadko poruszanym w mediach tematem energetyki i sprawianie, aby dyskusja na ten temat pojawiała się częściej w przestrzeni publicznej. Ponadto w ramach współpracy zostały przeprowadzone wspólne warsztaty z factcheckingu.
Obietnice wyborcze
Podczas pracy nad poprawą poziomu debaty publicznej Demagog zweryfikował merytoryczne wypowiedzi oraz obietnice wydając raporty dotyczące najważniejszych wydarzeń 2016 roku:
- Rok prezydentury Andrzeja Dudy
- 10 najciekawszych obietnic rządu Beaty szydło
- 13 obietnic Grzegorza Schetyny jako nowego przewodniczącego partii
- 8 obietnic Beaty Szydło podczas expose
- 115 obietnic prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego
- Raport dotyczący roku działalności Sejmu VIII kadencji
- Raport roku rządów Beaty Szydło
- Kalendarz obietnic
Opracowany został także merytoryczny artykuł dotyczący kontrowersyjnej umowy CETA pomiędzy Unią Europejską a Kanadą, której negocjacje zakończyły się w sierpniu 2014 roku.
Demagog w mediach
Jako jedna z organizacji fact-checkerskich w Europie Demagog znalazł się w raporcie Instytutu Reutersa – jednej z największych i najbardziej znanych agencji prasowych na świecie.. W raporcie pojawiły się m.in. wypowiedzi członków Stowarzyszenia, opis pracy i porównanie różnych modeli organizacji.
Warty odnotowania jest również fakt, iż prezes Stowarzyszenia Małgorzata Kilian na łamach Kultury Liberalnej wypowiadała się na temat funkcjonowania i celów Demagoga oraz innych organizacji factchekerskich. W artykule poruszony został problem dostępu do wiarygodnych źródeł informacji oraz teza mówiąca o tym, że „żyjemy w erze post-faktów oraz post-prawdy”.
Jeden z naszych koordynatorów i redaktor raportu „100 dni rządu Beaty Szydło” – Mateusz Bałuka, był gościem Dominiki Długosz w „Rozmowie Politycznej” na antenie Polsat News Dwa.
Nasza analiza wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, jakiej udzielił 1 czerwca w rozmowie z Moniką Olejnik na antenie Radia ZET, stała się początkiem dyskusji z Borysem Budką, który zareagował na twitterze. Pomiędzy politykami wywiązała się dyskusja, której kontynuację w studiu telewizyjnym zaproponował Piotr Witwicki, jeden z gospodarzy programu „Tak czy nie” na antenie Polsat News. Obaj politycy propozycję przyjęli. Demagog przeprowadził factcheck na żywo z rozmowy pomiędzy politykami.
Wspólnie z portalem 300polityka sprawdziliśmy, jak wyglądała realizacja 13 obietnic, które nowy przewodniczący partii Grzegorz Schetyna złożył swoim wyborcom podczas objazdu lokalnych struktur PO. Zweryfikowaliśmy również ponad 20 wywiadów, których lider udzielił od grudnia 2015 r. Cały raport dostępny tutaj. W współpracy z portalem został również sporządzony raport dotyczący 10 najciekawszych obietnic rządu Beaty Szydło.
Wraz z Redakcją Polityczną Radia UJOT FM, w każdy czwartek o godz. 18:15 prowadzimy audycję pt. „Politycy pod Kontrolą”. Słuchacze mogą usłyszeć przekrój tematów poruszanych na przełomie ostatniego tygodnia oraz dowiedzieć się jakie wypowiedzi polityków były weryfikowane.
10 najciekawszych factchecków
Na koniec przedstawiamy Państwu 10 najpopularniejszych factchecków, które cieszyły się największym zainteresowaniem w mijającym roku:
10. O ile wzrosło świadczenie pielęgnacyjne za rządów PO-PSL?
Po przedstawieniu przez rząd Beaty Szydło projektu „Za życiem” była premier Ewa Kopacz w programie „Cztery strony” prezentowała osiągnięcia 8 lat rządów koalicji PO-PSL w zakresie pomocy rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym.
9. Kto zakończył negocjacje w sprawie Caracali?
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz we wtorek wystąpił w programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info. Rozmowa w całości poświęcona była sprawie zerwanych rozmów w sprawie zakupu Caracali. Szef MON stwierdził, że to Airbus Helicopter odstąpił od dalszych negocjacji z Polską.
8. Jaka jest siła militarna polskiej armii?
Gościem audycji w Polskim Radiu 24 był polityk Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Poseł do Parlamentu Europejskiego wypowiadał się na temat potencjału armii polskiej w kontekście innych armii Unii Europejskiej.
7.Czy wyniki badań PISA z 2015 roku są równe wynikom z 2006 roku?
Badanie PISA (Programme for International Student Assessment, czyli Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) realizowane jest przez międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i przedstawicieli krajów członkowskich. Jest to największe międzynarodowe badanie umiejętności uczniów na świecie. Przeprowadzane jest ono co 3 lata od 2000 roku we wszystkich krajach OECD, a także w kilkudziesięciu krajach partnerskich. Polska od początku uczestniczy w badaniu.
6. Mateusz Morawiecki o długu publicznym
GościemKwadransu Politycznego w TVP1 był Mateusz Morawiecki. Tematy poruszane przez Wiceprezesa Rady Ministrów dotyczyły zadłużenia instytucji rządowych i samorządowych w Polsce za czasów koalicji PO – PSL. Ponadto Minister Rozwoju i Finansów odniósł się do kwestii związanych z zaludnieniem terenów wiejskich w Polsce.
5. Kiedy sprzedano PZL Mielec?
W programie Dziś wieczorem na antenie TVP INFO premier Beata Szydło poruszyła temat prywatyzacji zakładów lotniczych w Mielcu i Świdniku. Do jej wypowiedzi odniósł się na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej – Jan Grabiec.
4. Raport Rok Sejmu VIII kadencji #RokSejmu
Rok temu odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji, a co za tym idzie rozpoczęła się kadencja parlamentarzystów wybranych do niego 25 października 2015 r. Samodzielną większość uzyskało w nich Prawo i Sprawiedliwość, w opozycji znaleźli się dotychczas rządzący czyli Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe oraz nowe partie na polskiej scenie politycznej takie jak Kukiz’15 oraz Nowoczesna.
3.Czy Francja zabroniła wizerunku dzieci z zespołem Downa?
W minionych tygodniach w mediach pojawiła się informacja o tym, że we Francji zakazano emisji spotu pokazującego uśmiechnięte dzieci z zespołem Downa, pisano o tym między innymi na stronie internetowej TVP Info, Wprost, Onet. Głos w dyskusji na temat tejże decyzji zabrał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który skomentował sprawę na antenie TVP Info:
2. Raport Rok Rządu Beaty Szydło
Rok temu 16 listopada Beata Szydło została zaprzysiężona na Prezesa Rady Ministrów przez Prezydenta Andrzeja Dudę. 18 listopada wygłosiła expose i uzyskała votum zaufania od Sejmu. Przedstawiała wtedy plany na swoją kadencję i składała obietnice, których stan realizacji sprawdzamy w tym raporcie.
1. Którzy posłowie nie mają wyższego wykształcenia?
Janusz Piechociński napisał na Twitterze, że Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego jest w obecnej kadencji Sejmu jedynym klubem, którego wszyscy członkowie mają wyższe wykształcenie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter